Infolinia

  • 12 29 88 404
  • 12 29 88 386

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

22 – 28 stycznia - Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

23-01-2017

W Polsce nadal zbyt mało kobiet korzysta z bezpłatnych badań cytologicznych w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to dobry powód, aby zgłosić się na bezpłatna cytologię w ramach programu profilaktycznego finansowanego przez NFZ. Do regularnej profilaktyki będą też zachęcać studentki Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland organizując akcję Pink Lips Project, której symbolem są usta pomalowane na różowo.

Dlaczego cytologia jest ważna?

Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii.  Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie raka szyjki macicy na wczesnym etapie choroby. Nie boli, jest krótkie, polega na pobraniu specjalną szczoteczką komórek z szyjki macicy. 

Koto może skorzystać z programu

Program jest przeznaczony dla kobiet w wieku 25-59 lat (zgodnie z rocznikiem), które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego. Badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Panie z określonej grupy wiekowej zgłaszają się do jednej z wybranych placówek.

Gdzie na cytologię 

Kiedy pierwsza cytologia?

Nie ma konkretnego wieku, kiedy kobieta powinna zbadać się pierwszy raz. Cytologię powinny robić wszystkie kobiety, które rozpoczęły życie seksualne. Rak szyjki macicy może objawić się w każdym wieku. I choć statystyki mówią, że średni wiek kobiet, u których stwierdza się zmiany przednowotworowe to 32-34 lata, warto wiedzieć, że z roku na rok na raka szyjki macicy zapadają coraz młodsze kobiety. Kobiety, które nie mogą skorzystać z programu profilaktycznego mogą wykonać cytologie na podstawie skierowania od lekarza (szczególnie ginekologa i onkologa)

Co może mieć wpływ na powstanie i rozwój choroby:

  • zakażenie wirusem HPV 16, 18, 31 ,33, 35
  • zakażenie pochwy wirusem HSV - 2
  • zakażenia innymi patogenami (chlamydie, CMV, EBV, przewlekłe infekcje bakteryjne)
  • palenie papierosów
  • doustne środki antykoncepcyjne
  • promiskuityzm
  • immunosupresja
  • wielorództwo (szczególnie wczesne)

Pomaluj usta na różowo

W trakcie Europejski go Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland organizuje akcję Pink LipsProject, która ma zwrócić uwagę na problem zachorowań na raka szyjki macicy wśród młodych kobiet. Na ulice wyjdą studentki tłumaczące, dlaczego profilaktyka jest taka ważna. Symbolem uczestnictwa w akcji będą pomalowane na różowo usta. Organizatorzy namawiają również inne kobiety, by na znak solidarności z kobietami walczącymi z rakiem szyjki macicy pomalowały usta na różowo.

W czasie Pink Lips Project prowadzą akcji informacyjne w centrach handlowych, na uczelniach niemedycznych, w bibliotekach oraz innych miejscach. Kolejną prowadzona jest również na portalach społecznościowych.  Do 31 stycznia można wziąć udział w wyzwaniu #pinkchallenge oraz konkursie zdjęć z pomalowanymi na różowo ustami, które są symbolem akcji

W Krakowie wydarzenia związane z Pink Lips Project będą się odbywać między 1 a 6 lutego. Więcej informacji o tych wydarzeniach znajdzie się wkrótce na stronie internetowej krakowskiego Oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz na facebookowym profilu Oddziału

Wszystkie aktualności