TIP

800 190 590

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Pamiętajmy o profilaktyce – ona ratuje życie

31-01-2017

Ponad 10 mln zł Małopolski Oddział NFZ chce przeznaczyć w tym roku na cytologię i mammografię wykonywaną w ramach programów profilaktycznych. – Chciałabym, aby każda zaplanowana na ten cel złotówka została wydana na mammografię lub cytologię – podkreśla Dyrektor MOW NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska. 

Mammogrfia stacjonarnie i w mammobusie 

W 2016 r. z mammografii w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansowanego przez NFZ skorzystało w Małopolsce 59 508 kobiet w pracowniach stacjonarnych i w mammobusach. Mammobusy wyjeżdżały do mniejszych i większych miejscowości 745 razy. Dla wielu kobiet to szansa na wykonanie badania jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania, szczególnie jeśli pracownia stacjonarna jest daleko.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Doprowadza do zgonów u 5,2 tys. Polaków rocznie. Za główny czynnik ryzyka uważa się wiek - większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (około 80 proc.). Rak piersi działa podstępnie, szybko, bez wyraźnych objawów. Czas naszej reakcji może uratować życie. Najprostszą metodą jest profilaktyka.

W ubiegłym roku ze wszystkich kobiet, które zrobiły mammografię w ramach programu 2 301 zostało skierowanych do dalszej diagnostyki (dodatkowa mammografia, USG, biopsja), aby określić ewentualny sposób leczenia. Gdyby nie mammografia, być może część nich o konieczności leczenia dowiedziała się zbyt późno.  

Mieszkanki Małopolski mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii w 32 ośrodkach stacjonarnych. Informacja o stacjonowaniu mammobusów w Małopolsce jest co miesiąc publikowana na stronie internetowej MOW NFZ.

Na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą zgłaszać się kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ramach programu. Jeśli nie są objęte programem, mogą skorzystać z badań na podstawie skierowania.  

- W tym roku MOW NFZ zarezerwował w budżecie na profilaktykę raka piersi prawie 7mln zł. Mammografia w ramach profilaktyki to tzw. świadczenia nielimitowe. Jeśli placówki realizujące program przekroczą wartość umów, MOW NFZ pokryje wszystkie nadwykonania – zapewnia dyrektor Oddziału.

Programy profilaktyki raka piersi - opis programu, wykaz procownii realizujących program 

Kalendarz postojów mammobusów 

Za cytologię nie trzeba płacić 

Cytologia to jedyne badania, które pozwala rozpoznać nowotwór raka szyjki macicy. W ubiegłym roku w ramach programu profilaktycznego zrobiło ją 45 598 kobiet. – W Polsce wiele kobiet robi cytologię komercyjnie. A przecież te badania nie różnią się niczym od tych, które należą się kobiecie bezpłatnie w remach programu finansowanego przez NFZ. Można je zrobić w każdym gabinecie ginekologicznym , który ma umowę z NFZ w dogodnym dla siebie terminie. Więcej – w przypadku konieczności dalszej diagnostyki kobieta nie jest pozostawiona sama sobie, tylko jest kierowana na nią w kolejnym etapie programu – podkreśla Elżbieta Fryźlewicz – Chrapisińska.

Program profilaktyki wczesnego wykrywania rak szyjki macicy jest skierowany do kobiet w wieku 25 – 59 lat. Na badania nie jest potrzebne skierowanie, ani zaproszenie. Wystarczy wybrać placówkę i dogodny termin. W tym roku MOW NFZ planuje przeznaczyć na cytologię ramach programu ponad 3,5 mln zł.

Kobiety, które nie są objęte programem mogą zrobić cytologię na podstawie skierowania od lekarza specjalisty.  

Program profilaktyki raka szyjki macicy - opis programu 

Program profilaktyki raka szyjki macicy - wykaz placówek 

Wszystkie aktualności