TIP

800 190 590

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Zrób bezpłatną cytologię w Żeromskim w każdy pierwszy wtorek miesiąca

04-02-2019

Jak zawsze w pierwsze wtorki miesiąca Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie zaprasza wszystkie krakowianki w wieku 25-59 lat  na bezpłatne badanie cytologiczne. 5 lutego br. w godz.12.00-14.00 bdania będzie mogła wykonać każda kobieta, która zgłosi  się do poradni ginekologicznej szpitla (os. Na Skarpie 66, 31-913 Kraków).

Cytologię wykonywana jest za darmo i bez skierowania w ramach populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Kwalifikują się do niego panie, które nie miały wykonanej cytologii  w ciągu ostatnich trzech lat, są ubezpieczone w NFZ i spełniają kryteria wiekowe: 25- 59 lat.

Na badanie zgłaszać się należy z dowodem osobistym.

Wszelkie szczegóły pod nr tel. 12 622 94 17 (nasi pracownicy odpowiedzą na każde pytanie w godz. 8-13)

Cytologia to bezpieczne i bezbolesne badanie. Pozwala na wykrycie nie tylko wczesnych postaci raka szyjki macicy, ale także stanów, które nie leczone mogą doprowadzić do powstania nowotworu. Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii.

Każda kobieta powinna wykonać cytologię co trzy lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy zapada 4 tys. kobiet (10 dziennie).Połowa z nich umiera dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza.

Wszystkie aktualności