Infolinia

  • 12 29 88 404
  • 12 29 88 386

Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Debata pod patronatem MOW NFZ na temat suplementów diety i leków

15-06-2016

15 czerwca w Gazecie Krakowskiej – pod patronatem Małopolskiego oddziału NFZ odbyła się kolejna debata redakcyjna poświęcona tematyce medycznej „Suplementy diety i leki bez recepty: fakty i mity", w której uczestniczyła przedstawicielka Małopolskiego Oddziału NFZ Agata Metelska p.o. Naczelnika Wydziału Gospodarki Lekami.  Do udziału w debacie zaproszeni zostali także przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie oraz Zakładu Medycyny Rodzinnej CMUJ.

Ideą przyświecającą organizacji debaty była edukacja pacjentów w temacie stosowania suplementów diety i zagrożeń wynikających z ich nadmiernego spożywania.

Podczas debaty zaproszeni goście dyskutowali o tym jak pacjenci mają odnaleźć się w gąszczu  preparatów i oddzielić wiarygodne informacje od tych wątpliwych,  czy suplementy diety mogą mieć lecznicze działanie, jak odróżnić suplement diety od produktu leczniczego, czy suplementy diety są potrzebne i czy powinniśmy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementu diety. Eksperci zwrócili szczególną uwagę na zjawisko nadużywania leków, ich niebezpiecznego łączenia. Wspólnie podkreślali ważną rolę jaką odgrywa lekarz i farmaceuta w kontrolowaniu tego zjawiska, a także potrzebę edukacji pacjentów w tym zakresie, szczególnie ukierunkowaną na osoby starsze.

W kolejnej części poruszono temat  kontroli rynku suplementów diety i leków bez recepty. Dyskutowano nad ewentualnymi rozwiązaniami prawnymi a także o narzędziach prawnych, które by umożliwiły kontrolowanie sprzedaży suplementów i leków OTC. Poruszono także temat dopalaczy.

Uczestnicy debaty w Gazecie Krakowskiej

Wszystkie aktualności