Infolinia

  • 12 29 88 404
  • 12 29 88 386

Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Informacje dla mediów

Dodatkowa kasa na zmniejszenie kolejek

Aby poprawić dostępność do świadczeń medycznych i skrócić kolejki oczekujących pacjentów Prezes NFZ podjął decyzję o przekazaniu dodatkowych środków finansowych do oddziałów wojewódzkich Funduszu w wyniku zmiany planu finansowego na 2017 r. Do OW NFZ trafi dodatkowo ponad 764 mln zł. Z tej kwoty Małopolski Oddział NFZ otrzymał ponad 66 mln zł. Budżet oddziału zwiększył się do kwoty 6 506 345 000 zł.

Z dodatkowych pieniędzy - najwięcej – ponad 58 mln zł zostanie przeznczone na zmniejszenie kolejek w szpitalach – przede wszystkim dodatkowe operacje usunięcia zaćmy, wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego. Dodatkowe pieniądze będą służyć również sfinansowaniu świadczeń udzielanych w specjalistycznych oddziałach dziecięcych, w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii (OAiT) oraz „nielimitowanych” świadczeń diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego udzielanych na podstawie karty DILO.

Dodatkowo Oddział  przeznaczy dodatkowe środki na sfinansowania większej ilości badań diagnostyki obrazowej w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Około 6 mln zł trafi do chorych leczonych w ramach programu lekowego leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Pieniądze pochodzące z funduszu zapasowego NFZ, muszą być wykorzystane do końca roku.
W oddziale trwają analizy dotyczące szczegółowego ich podziału. Umowy zostaną zwiększone zatem tym świadczeniodawcom, gdzie nie tylko są najdłuższe kolejki do wymienionych świadczeń, ale również tam, gdzie będą w stanie wykorzystać je do końca roku.

Aleksandra Kwiecień
rzecznik prasowy
Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ