Infolinia

  • 12 29 88 404
  • 12 29 88 386

Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Odpowiedzi i sprostowania

Farmaceuci będą mogli dopisywać PESEL na receptach

03-07-2007

Farmaceuci będą mogli dopisywać PESEL na receptach

Minister zdrowia Zbigniew Religa i prezes NFZ Andrzej Sośnierz ustalili, że farmaceuci będą mogli dopisać na recepcie numer PESEL, jeśli w ramach protestu przestaną go wpisywać lekarze. Poinformował o tym rzecznik Ministerstwa Zdrowia Marcin Trzciński.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, które weszło w życie 1 lipca, na recepcie na lek refundowany musi znaleźć się numer PESEL. Jeżeli go nie będzie, to - zgodnie z ustaleniami ministra i prezesa NFZ - farmaceuta w aptece będzie mógł go dopisać na recepcie, o ile pacjent przedstawi dokument tożsamości z tym numerem.

Rzeczniczka prasowa Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA), Maria Głowniak powiedziała, że jeśli Izba otrzyma oficjalny dokument w sprawie dopisywania przez farmaceutów numeru PESEL, aptekarze nie będą protestować, mimo że nakłada to na nich dodatkowy obowiązek. Rozszerzenie protestu, polegające nie wpisywaniu PESEL-u na receptach, rozważa Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL). Jego szef Krzysztof Bukiel powiedział w poniedziałek, że przed podjęciem decyzji o takiej formie protestu trzeba ocenić jego skutki. Jeśli uderzy to w pacjentów, którzy nie będą mogli wykupić leków, to takiej formy (protestu) nie będzie. Jeśli PESEL będą wpisywać farmaceuci, to taki krok jest możliwy - mówił Bukiel.

PESEL-u nie będą wpisywać na receptach lekarze rodzinni i specjaliści, zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim (PZ). Jego rzecznik Robert Sapa powiedział w poniedziałek PAP, że nie ma to nic wspólnego z ewentualnym protestem OZZL.

Zdaniem Porozumienia, umieszczanie PESEL-u na każdej recepcie to dla lekarzy rodzinnych, wypisujących ok. 80 proc. wszystkich recept, dodatkowy obowiązek. - Z naszych wyliczeń wynika, że przy ok. 40 pacjentach przyjmowanych dziennie w gabinecie, prawidłowe wpisanie numerów PESEL zajmie ponad godzinę. Ten czas będzie stracony dla pacjentów - dodał Sapa.

Rzecznik PZ podkreślił, że jego organizacja nie kwestionuje potrzeby umieszczania PESEL-u na recepcie, jednak oczekuje narzędzi do realizacji tego zadania, np. wprowadzenia w całym kraju systemu RUM.

PAP, Onet

Wszystkie aktualności