Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Odpowiedzi i sprostowania

MOW NFZ broni przepisów ułatwiających dostęp osobom niepełnosprawnym do świadczeń. Wyjaśnienia w sprawie artykułu

13-05-2014

W związku z artykułem redaktor Alicji Fałek pt. NFZ pozbawił ich lekarza, który ukazał się na łamach Polska Gazeta Krakowska 10 maja br. Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia:
Ośrodek Zdrowia w Lipnicy Wielkiej o którym mowa w artykule jak do tej pory działa bez umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, nie odkryliśmy zatem „po latach, że leżący w zabytkowym dworze ośrodek nie ma podjazdu dla wózków” – jak stwierdza się w komentarzu.

Dr Maria Wójcik dopiero 11 kwietnia br. zwróciła się do MOW NFZ z wnioskiem o otworzenie tam dodatkowego miejsca udzielania świadczeń. Aby taką zgodę wydać, pracownicy MOW NFZ 29 kwietnia br. wizytowali ośrodek zdrowia w Lipnicy Wielkiej na wniosek samej zainteresowanej. Dziwi fakt, że świadczeniodawca chcąc rzeczywiście otworzyć nowy punkt nie dopełnia niezbędnych formalności pozwalających na jego działanie. Do takich należy w przypadku podstawowej opieki zdrowotnej zapewnienie dostępu osobom niepełnosprawnym. Niespełnienie tego wymogu uniemożliwiło funduszowi podpisanie umowy z dr Marią Wójcik na dodatkowy punkt w Lipnicy Wielkiej. Tylko jaka w tym wina Funduszu? Doświadczony świadczeniodawca, który kilka kilometrów dalej prowadzi podobną placówkę powinien wiedzieć, jakie spełnić warunki, aby podpisać umowę z NFZ.

Otwieranie dodatkowych miejsc udzielania świadczeń to częste i pozytywne działanie świadczeniodawców, którzy dzięki temu zapewniają lepszy dostęp do lekarzy mieszkańcom Małopolski. MOW NFZ zwykle udziela takiej zgody – jeśli tylko nowe miejsce udzielania świadczeń spełnia wymagane warunki – w tym zapewnia dostęp dla osób niepełnosprawnych. Wiemy doskonale, jak ważne jest dla pacjentów, aby poradnia, z której korzystają była w jak najbardziej dogodnym miejscu. Jednak wiemy również jak ważne jest, aby z usług takiej placówki mogli korzystać wszyscy – zarówno osoby pełnosprawne jaki te, które mają problemy w poruszaniu się. W XXI wieku powinien być to standard, a nie wymóg obarczony przepisami, który jak widać nadal trudno spełnić.

Choć z drugiej strony – okazuje się to nie niemożliwe. Brak zgody ze strony Funduszu okazał się mobilizujący zarówno dla dr Marii Wójcik jak i samorządu nowosądeckiego. Do Funduszu dotarła informacja o dostarczeniu do Lipnicy Wielkiej przez Starostwo Powiatowe dwóch schodałazów, które zapewnią dostęp do ośrodka niepełnosprawnym. Dr Maria Wójcik złożyła kolejny wniosek. Mamy nadzieję, że tym razem wszystko przebiegnie pomyślnie. Ubolewamy jednak nad tym, że to dopiero interwencja NFZ zwróciła uwagę na problem dyskryminacji osób niepełnosprawnych, za co zostaliśmy publicznie skrytykowani. Obiecujemy jednak, że nadal będziemy robić wszystko, aby burzyć przysłowiowe 3 schody.

Wszystkie aktualności