Infolinia

  • 12 29 88 404
  • 12 29 88 386

Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Odpowiedzi i sprostowania

Sprostowanie do komentarza red. Marka Kręskrawca z Dziennika Polskiego z 31 marca 2017 r.

31-03-2017

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia Krakowie z siedzibą w Krakowie, ul. Ciemna 6 na podstawie ar. 31a i art. 32 Ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz.U. 1984 nr 5 poz. 24 z późn.zm.) wnosi o sprostowanie nieprawdziwej informacji opublikowanej w dzienniku Dziennik Polski w dniu 31 marca w materiale prasowym Rak piersi, czyli po nas choćby potop autorstwa Marka Kręskrawca oraz w serwisie internetowym dziennikpolski24.pl opublikowanej 31 marca 2017 r.

Sprostowanie

Nieprawdą jest, że młode kobiety nie mogą liczyć na darmowe badania piersi. Kobiety mają prawo do bezpłatnej mammografii i USG w każdym wieku na podstawie skierowania od specjalisty, zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

Wyjaśnienie

O tym, jakie badania powinna wykonać kobieta decyduje lekarz specjalista. Nie decyduje o tym NFZ, ani wiek pacjentki, tylko wskazania medyczne. W ramach świadczeń finansowanych przez NFZ kobiety mogą wykonać bezpłatnie mammografię lub USG piersi. O tym które badanie będzie najkorzystniejsze dla pacjentki również decyduje lekarz. W ubiegłym roku MOW NFZ sfinansował 22 421 mammografii wykonanych na podstawie skierowania i 51 628  USG piersi.

Skierowanie na mammografię lub USG piersi może wystawić każdy lekarz specjalista. Najczęściej są to ginekolodzy, onkolodzy, endokrynolodzy, chirurdzy, chirurdzy onkologiczni.

Dlatego też w przypadku poradni: ginekologiczno-położniczych, endokrynologicznych, onkologicznych, chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej świadczeniodawcy posiadający umowy z NFZ mają obowiązek zapewnienia dostępu do badań mammograficznych i USG czy
to w oparciu o umowy podwykonawcze czy też w ramach własnych zasobów.

Dodatkowo kobiety w wieku 50 – 69 lat objęte są programem profilaktyki raka piersi. Z badań mogą korzystać co dwa lata, bez skierowania, wybierając dowolną palcówkę, która realizuje program.

Aleksandra Kwiecień
Rzecznik Prasowy
Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie 

Wszystkie aktualności