Przejdź do strony głównej
Szukaj    Znajdź


zobacz_rowniez
- VADEMECUM 2012
- AKTUALNOŚCI
- LECZENIE NA WAKACJACH
- Kurier Zdrowia
- Profilaktyka grypy
- Przydatne druki i formularze
- Wysokość składek i opłat - dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
- Materiały informacyjne - archiwum materiałów
- KONTAKT I DANE ADRESOWE
- ORGANIZACJE WSPIERAJĄCE PACJENTÓW
Strona Główna / Zobacz również
Badania profilaktyczne - odpowiedzi
Jeśli po zapoznaniu się z materiałami zamieszczonymi na „Stronie dla Pacjenta” macie Państwo jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące świadczeń finansowanych w ramach ubezpieczenia, praw pacjenta lub funkcjonowania Małopolskiego Oddziału NFZ zachęcamy do kontaktu drogą mailową. Pytania prosimy kierować na adres: nfz@nfz-krakow.pl
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania kierowane do Oddziału:
Mam 30 lat i od kilku lat nie robiłam cytologii. Jakie objawy powinny mnie niepokoić?
Pani wiek pozwala na zrobienie bezpłatnej cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Badanie może Pani wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisana umowę z NFZ. Rak szyjki macicy może objawić się w każdym wieku. A objawy, których nie wolno lekceważyć to min.:
·   upławy - w początkowej fazie wodniste, w miarę rozwoju choroby - gęste, o silnym, przykrym zapachu, często z domieszką krwi,
  • międzymiesiączkowe krwawienie z dróg rodnych,
  • krwawienia po kontakcie płciowym. Objawy późne - związane z rozwojem raka:
  • ból promieniujący w okolicach kości krzyżowej i podbrzusza,
  • trudności z oddawaniem moczu i stolca, obrzęk kończyn dolnych
 
Chciałabym zrobić mammografię w ramach programu profilaktycznego, za tydzień w mojej miejscowości będzie mammobus.  Boje się jednak, że jeśli wynik wyjdzie zły zostanę pozostawiona samej sobie. Gdzie mogą w takiej sytuacji szukać pomocy?
Program profilaktyki raka piersi składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest mammografia, którą można wykonać w jednej z poradni lub w mammobusie. Jeżeli  wynik będzie nieprawidłowy zostanie Pani pisemnie poinformowana  o konieczności wykonania dalszych badań, a Pani  dokumentacja zostanie przekazana do poradni, która przejmie nad Panią opiekę.
W drugim etapie pogłębionej diagnostyki lekarz zleca odpowiednie badania, ocenia wyniki i podejmuje decyzję o dalszej diagnostyce. Może być to mammografia uzupełniająca, USG lub biopsja cienkoigłowa. Po tych badaniach, jeśli zachodzi taka potrzeba, zostanie Pani skierowana na odpowiednie leczenie.
Będzie się ono odbywało już poza programem, ale nadal u specjalistów, którzy mają kontrakt z NFZ.

Jestem w ciąży. To moje pierwsze dziecko, dlatego boję się, czy wszystko jest w porządku z płodem. Słyszałam o badaniach prenatalnych, które pozwalają wykryć wszystkie wady. Czy mogę je zrobić bezpłatnie i gdzie powinnam się udać?
Z badań prenatalnych bezpłatnie mogą skorzystać panie, które spełniają choć jeden z warunków:
- mają powyżej 35 lat
- wystąpiły w poprzedniej ciąży nieprawidłowości w rozwoju płodu
- lekarz stwierdził znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną genetycznie
- badanie USG wykazało nieprawidłowości w rozwoju płodu
We wszystkich innych przypadkach za badanie prenatalne kobieta musi zapłacić sama.
Te panie, które kwalifikują się na bezpłatne wykonanie tego badania, powinny zgłosić się do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy ul. Kopernika 23, Tel. (012) 424-70-01 lub do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przy ul. Wielickiej 265, Tel. (012) 658-20-11


Regularnie robię cytologię prywatnie. Czy mogę wykonać ją także w ramach programu?
- Oczywiście. Z badania w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy finansowego przez NFZ, mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat raz na trzy lata. Warto aby Pani skorzystała z tej możliwości, nawet jeśli cytologia była niedawno wykonana w gabinecie prywatnym, ponieważ po pierwsze, będzie mieć Pani pewność, że materiał cytologiczny był prawidłowo pobrany, po drugie - ocenia go osoba z dużym doświadczeniem, czyli cytotechnik lub lekarz specjalista w dziedzinie patomorfologii. Takie są bowiem wymogi do odczytu określone przez centralę NFZ.
 
Niedawno skończyłam 51 lat. Chciałabym zrobić badanie mammograficzne. Czy potrzebne jest mi skierowanie? Mieszkam w Krakowie.
Skierowanie nie jest Pani potrzebne. W trosce o Państwa zdrowie opracowany został profilaktyczny program badania piersi. Program jest całkowicie refundowany przez NFZ i przeznaczony jest dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach programu.
 Świadczenia medyczne  |   Gdzie się leczyć  |   Prawa pacjenta  |   Leczenie w UE  |   Programy profilaktyczne  |   Zobacz rówież  |   Kontakt