Dla mediów

Informacje prasowe

26,6 tys. porodów w Małopolsce w 2024 r.

10-06-2025
  • W 2024 r. w małopolskich szpitalach medycy odebrali 26,6 tys. porodów.
  • To o 1,8 tys. mniej niż w 2023 r.
  • 33 proc. wszystkich porodów naturalnych odbyło się ze znieczuleniem.
  • Niezmiennie najczęściej Małopolanki decydują się na poród w Centrum Medycznym Ujastek w Krakowie.

- Dzień Matki to dobra okazja do analizy pracy porodówek w Małopolsce. Nasze dane pokazują, że liczba odbieranych porodów systematycznie maleje. Spadek jest widoczny także w ubiegłym roku. W 2024 r. we wszystkich regionalnych szpitalach odbyło się 26,6 tys. porodów – o 1,8 tys. mniej niż w 2023 r. – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Przypominam, że porody są tzw. świadczeniami nielimitowanymi. Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty każdego z nich, szpitale nie są ograniczone wysokością zawartej umowy, a Małopolanki mogą dowolnie wybrać oddział zapewniający tego rodzaju opiekę, kierując się tymi kryteriami, które z ich punktu widzenia są najważniejsze. Informacja o tym, w których placówkach odbywa się najwięcej porodów, również może być użyteczna dla przyszłych mam – dodaje.

Podium porodówek cieszących się największą popularnością wśród mieszkanek naszego regionu pozostaje bez zmian. Zdecydowanym liderem po raz kolejny okazało się Centrum Medyczne Ujastek w Krakowie, gdzie w 2024 r. odbyło się 4690 porodów. Na drugim miejscu znalazł się Szpital Uniwersytecki w Krakowie (2363 porody), a na trzecim nowosądecki Medikor III (1766 porodów).

Listę dziesięciu najpopularniejszych oddziałów uzupełniają:  Szpital na Siemiradzkiego im. Rafała Czerwiakowskiego w Krakowie, Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie, Centrum Zdrowia Tuchów, Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni,  Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej oraz Szpital Powiatowy w Chrzanowie. Ten ostatni pojawił się w zestawieniu kosztem Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu – to jedyna zmiana w porównaniu z listą dziesięciu z 2023 r. Łącznie dziesięć najczęściej wybieranych placówek odpowiada za 69 proc. porodów odebranych w 2024 r. w całej Małopolsce.

Patrząc pod kątem subregionów – najwięcej porodów odbyło się w subregionie krakowskim: 12,5 tys.. Wpływ na to ma przede wszystkim liczba ludności oraz fakt, że to właśnie w stolicy Małopolski działają największe oddziały położnicze w naszym województwie.

Na drugim miejscu znalazł się subregion nowosądecki (Nowy Sącz, Gorlice, Limanowa, Krynica-Zdrój) – 4,2 tys. porodów. Za ten wynik odpowiada przede wszystkim nowosądecki Medikor III, brązowy medalista naszego zestawienia. Drugi w subregionie jest Szpital Powiatowy w Limanowej Imienia Miłosierdzia Bożego.

Placówki z subregionu tarnowskiego (Tarnów, Tuchów, Brzesko) odebrały niespełna 3 tys. porodów, szpitale na Podhalu (Sucha Beskidzka, Nowy Targ, Zakopane), obszarze metropolitalnym Krakowa (Bochnia, Miechów, Myślenice) i w Małopolsce Zachodniej (Chrzanów, Wadowice, Oświęcim) po 2,3 tys. w każdym subregionie.

Nasza analiza pokazuje, że spośród 26,6 tys. sprawozdanych porodów 13,3 odbyło się naturalnie. Spośród nich 33 proc. ze znieczuleniem. Liderem pod tym względem jest krakowski Szpital na Siemiradzkiego im. Rafała Czerwiakowskiego. W tej placówce znieczulenie zastosowano w 83 proc. porodów. Na drugim miejscu znalazł się Szpital Uniwersytecki – 59,6 proc. porodów naturalnych ze znieczuleniem, a na trzecim Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie – 57,6 proc. porodów naturalnych ze znieczuleniem.

NFZ finansuje dodatkowo znieczulenie zewnątrzoponowe do porodów naturalnych. W ub.r. minister zdrowia Izabela Leszczyna zdecydowała zaś o wprowadzeniu premii finansowej dla szpitali, które zwiększą odsetek takich znieczuleń.

10 porodówek w Małopolsce z największą liczbą porodów w 2024 r.:

  1. Centrum Medyczne Ujastek w Krakowie – 4690;
  2. Szpital Uniwersytecki w Krakowie – 2363;
  3. Medikor III w Nowym Sączu – 1766;
  4. Szpital na Siemiradzkiego im. Rafała Czerwiakowskiego – 1692;
  5. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie – 1507;
  6. Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w – 1492;
  7. Centrum Zdrowia Tuchów – 1490;
  8. Szpital Powiatowy im. Bł. Marty Wieckiej w Bochni – 1320;
  9. Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej – 980;
  10. Szpital Powiatowy w Chrzanowie – 917.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ 

Wszystkie aktualności