Dla mediów

Informacje prasowe

Od początku marca rusza oddział ginekologii i poradnia ginekologiczna w Dąbrowie Tarnowskiej

27-02-2026

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie informuje o rozstrzygnięciu postępowania na realizację świadczeń opieki zdrowotnej w oddziale ginekologii i poradni ginekologicznej w Szpitalu Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej.

Oddział ginekologii oraz poradnia ginekologiczna rozpoczną działalność 1 marca 2026 r.

Uruchomienie oddziału oraz poradni to wzmocnienie zabezpieczenia opieki zdrowotnej dla mieszkanek powiatu dąbrowskiego i okolicznych miejscowości. Pacjentki uzyskają dostęp do diagnostyki oraz leczenia schorzeń ginekologicznych, w tym chorób nowotworowych narządu rodnego w ramach pakietu onkologicznego, blisko swojego miejsca zamieszkania.

Oddział ginekologii zapewni całodobową opiekę medyczną, natomiast poradnia ginekologiczna będzie udzielać świadczeń w trybie ambulatoryjnym.

Świadczenia będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a pacjentki będą mogły korzystać z opieki na podstawie skierowania – w przypadku leczenia szpitalnego.

Do poradni ginekologicznej nie jest wymagane skierowanie.

Przypominamy, że każda poradnia ginekologiczna która ma umowę z NFZ realizuje program profilaktyki raka szyjki macicy.

Z programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą korzystać kobiety w wieku 25–64 lat. Od ubiegłego roku obejmuje on nowoczesną ścieżkę diagnostyczną opartą na teście HPV HR z genotypowaniem, a w razie potrzeby także cytologię na podłożu płynnym. Badania są bezpłatne i finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie. 

Szczegółowe informacje dotyczące zasad rejestracji oraz harmonogramu przyjęć dostępne są bezpośrednio w szpitalu.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności