Dla mediów

Informacje prasowe

Ponad miliard złotych dla małopolskich placówek medycznych! NFZ przekazał aneksy, ruszają wypłaty

31-07-2025
  • Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ przekazał już wszystkie niezbędne aneksy do umów z placówkami medycznymi.
  • To zielone światło do wypłat dodatkowych środków, które pozwolą szpitalom sfinansować m.in. podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia, nadwykonania w świadczeniach nielimitowych oraz leki  w programach lekowych i chemioterapii za pierwszy kwartał 2025 r.
  • Łącznie do świadczeniodawców w regionie trafi ponad 1 mld zł. Środki już są zabezpieczone i czekają na wypłatę.

Dlaczego teraz i skąd te pieniądze?

Pod koniec czerwca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy pakiet rozwiązań finansowych, uwzględniający m.in. coroczną rekomendację Prezesa AOTMiT (Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji). Wybór padł na najszerszy wariant – uwzględniający nie tylko ustawowy wzrost minimalnych płac w ochronie zdrowia, ale też koszty inflacji, wyższe ceny energii oraz wyższe stawki za świadczenia w neurologii, ginekologii i rehabilitacji.

NFZ uruchamia środki – ponad 8,7 mld zł dla całego kraju

Wdrożenie rekomendacji AOTMiT wymagało nowelizacji aż 11 zarządzeń Prezesa NFZ oraz zmiany planu finansowego Funduszu na 2025 rok. W efekcie:

  • z budżetu państwa przekazano dodatkowo 6,15 mld zł,
  • z funduszu zapasowego NFZ – kolejne 2,6 mld zł.

Ponad 1500 aneksów wysłanych, wypłaty ruszą po ich podpisaniu

– Wysłaliśmy ponad tysiąc pięćset aneksów do placówek, które obejmują zmiany wynikające z rekomendacji AOTMIT. Czekamy na ich zwrot – to warunek konieczny, by przekazać środki – wyjaśnia Teresa Biela, zastępca dyrektora MOW NFZ ds. medycznych. – Terminy wypłat są ściśle określone. Placówki medyczne, w tym szpitale, które już zwróciły aneksy, wkrótce otrzymają pieniądze – dodaje.

Jako jedne z pierwszych nowe wyższe stawki otrzymały przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Zgodnie z rekomendacją AOTMiT:

  • stawka kapitacyjna wzrosła o 5%,
  • podwyżki objęły także świadczenia i badania finansowane poza kapitacją (np. profilaktyka chorób serca, badania diagnostyczne),
  • medycyna szkolna zyskała najwięcej – wzrost aż o 14%.

POZ uzyska także więcej środków na realizację dwóch dużych programów finansowanych odrębnie, poza stawką kapitacyjną: opieki koordynowanej i wprowadzonego w maju br. – programu Moje Zdrowie: bilans zdrowia osoby dorosłej.

Nadwykonania i leki też zabezpieczone

W ramach otrzymanych środków MOW NFZ przeznaczył także:

  • blisko 311 mln zł na zapłatę za nadwykonania w świadczeniach nielimitowanych oraz refundację leków w programach lekowych i chemioterapii za I kwartał 2025 r.

Podsumowując:

  • 1 083 mln zł łączna kwota środków przekazanych do placówek medycznych, w tym:
    • ponad 772 mln zł – wsparcie dla małopolskich placówek związane z realizacją rekomendacji AOTMIT,
    • blisko 311 mln zł – na leki i nadwykonania za świadczenia nielimitowane,
  • ponad 1500 aneksów – już w rękach świadczeniodawców.

To konkretne pieniądze na lepsze warunki pracy personelu i lepszą jakość leczenia pacjentów.

Aleksandra Kwiecień
rzeczniczka prasowa MOW NFZ

Wszystkie aktualności