Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
- Dane Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w 2022 r. nowotwór piersi zdiagnozowano u ponad 21,5 tys. Polek, w tym blisko 2 tys. Małopolanek. Wczesne wykrywanie tej choroby to klucz do jej skuteczniejszego leczenia. Mamy do tego narzędzia, które aktywnie promujemy. Po raz kolejny w te działania włączają się również Amazonki. Nie mam wątpliwości, że rozmowa z nimi w naszej sali obsługi klientów może zachęcić Małopolanki do regularnej kontroli zdrowia swoich piersi – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Przedstawicielki Krakowskiego Stowarzyszenia Amazonki, które aktywnie działają na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi, będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas kolejnego cyklu Różowych śród w krakowskiej sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W). Pierwsze z serii spotkań odbędzie się już w najbliższą środę (12 marca) w godz. 12-14. Dyżur Amazonek jest m.in. okazją do nauki samobadania piersi na fantomach. Taka kontrola to podstawa wczesnego wykrywania zmian w piersiach, o której powinna pamiętać każda kobieta raz w miesiącu. Z Amazonkami oraz doradcami małopolskiego NFZ ds. profilaktyki będzie można również porozmawiać o profilaktycznej mammografii. Oprócz krakowskich spotkań zapraszamy również na dodatkowe spotkania ze Stowarzyszeniem Podhalańskich Amazonek, które w maju, sierpniu i październiku odbędą się w Delegaturze MOW NFZ w Nowym Targu.
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program profilaktyki raka piersi dla kobiet w wieku 45-74 lata. Można z niego korzystać raz na dwa lata. Bez opłat, bez skierowania, bez kolejek. Wystarczy wybrać dowolną pracownię diagnostyczną, która wykonuje badania, zadzwonić i umówić się na wizytę. Lista placówek jest dostępna na stronie małopolskiego NFZ ww.nfz-krakow.pl w zakładce Profilaktyka z NFZ. W tym samym miejscu można znaleźć również harmonogram postoju mammobusów.
Mammobusy to mobilne gabinety, które docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi. Diagnostyka na ich pokładzie nie różni się jakością od tej wykonywanej w stacjonarnej pracowni. Tylko w marcu w całym województwie zaplanowano 100 ich postojów.
Mammografię wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. W trakcie badania każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Następnie są one analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa.
Jeśli badanie nie wykaże nieprawidłowości, wystarczy je powtórzyć po upływie dwóch lat. W pozostałych przypadkach pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę. Może ona obejmować poradę lekarską, mammografię uzupełniającą, USG piersi czy biopsję.
Analiza małopolskiego NFZ pokazuje, że w ub. r. bezpłatną mammografię w programie wykonało 30 proc. krakowianek, które mogły skorzystać z takiego badania. W gminie Nowy Targ odsetek ten wyniósł 19,1.
Harmonogram dyżurów Krakowskiego Stowarzyszenia Amazonek:
Harmonogram dyżurów Stowarzyszenia Podhalańskie Amazonki: