Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Marsz dla zdrowia nerek

17-03-2023
  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki z okazji Światowego Dnia Nerek organizuje marsz pod hasłem „Razem dla zdrowia nerek. Dbam. Badam. Chronię”.
  • Wydarzenie odbędzie się 21 marca w godz. 11-14 na terenie Kopca Kościuszki w Krakowie.
  • W akcji wezmą udział również doradcy małopolskiego NFZ. Przy naszym stanowisku porozmawiasz o programach profilaktycznych dla siebie i zdrowych nawykach.

Według szacunków aż 4,5 mln Polaków cierpi na jakąś formę uszkodzenia nerek, a zdecydowana większość z nich nie wie o rozwijającym się problemie, bo od dawna nie odwiedzała gabinetów lekarzy. Tymczasem wczesne wykrycie choroby daje szansę na skuteczne leczenie, zatrzymanie jej rozwoju i uniknięcie groźnych powikłań. Choroby nerek w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo, a pomocne w ich diagnozowaniu są proste badania krwi, moczu i poziomu ciśnienia krwi.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki każdego roku z okazji Światowego Dnia Nerek organizuje wydarzenia, które mają propagować wiedzę o chorobach nerek i zachęcić każdego z nas, by o nie zadbał. W tym roku w Krakowie na terenie Kopca Kościuszki odbędzie się marsz pod hasłem „Razem dla zdrowia nerek. Dbam. Badam. Chronię”. Jak wskazują organizatorzy, wyjątkowa forma wydarzenia ma przypominać o tym, że dla nerek kluczowe znaczenia ma nasz styl życia – zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie używek. W marszu wezmą udział także osoby z chorobami nerek, które opowiedzą o swoim życiu z tym schorzeniem.

W wydarzenie włączają się także doradcy małopolskiego NFZ. Przy naszym stanowisku w godz. 11-14 dowiesz się, z jakich programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia możesz skorzystać, by nie przegapić rozwijającej się choroby. Podpowiemy, jak wystawić sobie skierowanie na bezpłatny pakiet diagnostyki w programie „Profilaktyka 40 Plus”, w skład którego wchodzą m.in. badania pomocne w wykrywaniu schorzeń nerek, oraz stworzyć zdrowy jadłospis z bezpłatnym portalem Diety NFZ i ćwiczyć z programem „8 Tygodni do Zdrowia”. Zachęcimy również do wizyty w naszej sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W, gdzie każdy zainteresowany może w kiosku profilaktycznym zmierzyć ciśnienie krwi, wagę, wzrost, wskaźnik BMI i skład ciała.

W ramach akcji organizatorzy przygotowali również m.in. porady dietetyka czy konsultacje z ekspertami z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, którzy wytłumaczą, jak nerkom szkodzą dopalacze czy alkohol.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu są dostępne w tym miejscu.

Małopolski Oddział Wojewódzki 
Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie

Wszystkie aktualności