Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Różowe środy z Amazonkami w małopolskim NFZ

11-06-2024

Rak piersi niezmiennie jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Co roku taką diagnozę w gabinecie lekarskim słyszy ok. 18-20 tys. kobiet. Ponad 6 tys. z nich nie udaje się pomóc.

Nowotwór piersi nie musi być wyrokiem, kluczem do zwycięstwa jest jednak jego wczesne wykrycie. O roli profilaktyki przypominamy razem z Krakowskim Towarzystwem Amazonki, które od lat działa na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi. Kolejne spotkanie z przedstawicielkami krakowskich Amazonek odbędzie się w najbliższą środę 12 czerwca w naszej sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W w Krakowie, w godz. 12-14.

Przy okazji wizyty w SOK wszyscy zainteresowani będą mogli także porozmawiać z doradcą ds. profilaktyki małopolskiego NFZ o zdrowych nawykach, ograniczających ryzyko nowotworu i regularnych „przeglądach” organizmu.

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie zawarł umowy z sześcioma nowymi pracowniami mammograficznymi realizującymi program profilaktyki raka piersi. Od kwietnia działają one w Krakowie, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, Wieliczce oraz Bochni:

  • ALLMEDICA SP. Z O.O. Nowy Targ, ul. Kolejowa 31,
  • LUX MED. SP. Z O.O. Kraków, al. Pokoju 5,
  • CENTRUM MEDYCZNE MASZACHABA SP. Z O.O. Wieliczka, ul. Szpunara 20,
  • WAŁOWAMED Kraków, ul. Wałowa 11,
  • ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ Sucha Beskidzka, ul. Szpitalna 22,
  • CENTERMED SP. Z O.O. Bochnia, ul. Kazimierza Wielkiego 13.

Łącznie w ramach programu można zbadać się w 33 placówkach w różnych częściach regionu.

Mammografia jest także wykonywana na pokładzie mammobusów. Mobilne gabinety docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi, by mieszkające tam kobiety mogły sprawdzić swoje piersi bez konieczności dalekich podróży. W tym miesiącu już jest zaplanowanych 99 postojów. Aktualny harmonogram jest dostępny na stronie internetowej małopolskiego NFZ w zakładce Profilaktyka z NFZ.

Program profilaktyki raka piersi jest przeznaczony dla kobiet w wieku 45-74 lata. W ramach niego mammografię można wykonywać raz na dwa lata – bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek. Żeby skorzystać z programu, wystarczy umówić termin w wybranej pracowni stacjonarnej lub mammobusie, który pojawi się w okolicy.

Mammografia w mammobusach nie różni się jakością od badania realizowanego w pracowni stacjonarnej. Taką diagnostykę wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. W trakcie badania każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Następnie są one analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa.

Jeśli badanie wykaże nieprawidłowości, pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę. Może ona obejmować poradę lekarską, mammografię uzupełniającą, USG piersi czy biopsję.

W ub. roku z badań w ramach programu profilaktyki raka piersi skorzystało 75 tys. Małopolanek. Ponad 41 tys. z nich wykonało badania w mammobusach. Spośród wszystkich, które zdecydowały się na kontrolę swojego stanu zdrowia, ponad 3,8 tys. skierowano do dalszej diagnostyki.

W tym roku profilaktyczną mammografię może wykonać ponad 670 tys. Małopolanek.

Wszystkie aktualności