TIP

800 190 590

Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Odpowiedzi i sprostowania

Sieć szpitali nie ograniczy dostępu do geriatrii - wyjaśnienia do artykułu w Gazecie Krakowskiej

07-07-2017

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach – zgodnie z obowiązującymi kryteriami do poszczególnych poziomów sieci szpitali został zakwalifikowany do poziomu I. O tym, w jakim poziomie znajdą poszczególne szpitale decydowała przede wszystkim struktura oddziałów szpitalnych, jakimi dysponuje każda palcówka.

Rozporządzenia wykonawcze do ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Poz. 844) – wprowadzającej sieć szpitali, umożliwiają szpitalom, które znalazły się na pierwszym poziomie zabezpieczenia i w swojej strukturze mają oddziały geriatryczne realizację świadczeń na oddziale geriatrycznym w ramach profilu wewnętrznego.

Wartość umowy, którą szpital dysponował w ramach oddziału geriatrycznego zostanie wliczona do ryczałtu, który od 1 października będzie posiadła każdy szpital zakwalifikowany do sieci (w pierwszym kwartale funkcjonowania sieci brane są pod uwagę świadczenia wykonane przez szpital  w 2015 roku, ale według ceny obowiązującej na dzień wejścia w życie PSZ.).

Kłamstwem jest zatem zdanie, że „wadowicka placówka dostanie pieniądze tylko na podstawowe oddziały i przyszpitalne poradnie”.

Sieć szpitali wprowadzając ryczałt dla szpital daje dyrektorom szpitali  możliwość zarządzania budżetem w sposób bardziej elastyczny. To od dyrektora szpitala będzie zależeć, czy i ile środków z ryczałtu przeznaczy na leczenie pacjentów w ramach oddziału geriatrycznego.

Małopolska jest jednym z najlepiej zabezpieczonych regionów pod kątem geriatrycznym.  Zarówno dla małopolskiego oddziału NFZ jaki i przede wszystkim dla świadczeniodawców zaangażowanych w tworzenia oddziałów geriatrycznych to powód do dumy. Dyrektor MOW NFZ wielokrotnie podkreślała, że świadczenia geriatryczne są i będą priorytetem dla małopolskiego oddziału NFZ. Nic  w tej sprawie się nie zmieniło, a ryczałt przyznawany szpitalom zakwalifikowanym do sieci może tylko usprawnić najlepszą dla pacjentów realizację opieki gwarantowaną przez szpital.  

Aleksandra Kwiecień
Rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojeódzkiego NFZ w Krakowie 

Wszystkie aktualności