Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Nowe centrum zdrowia psychicznego w Krakowie

07-03-2023

Od początku marca kolejny taki ośrodek w Małopolsce działa w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie. Z jego opieki mogą skorzystać wszystkie pełnoletnie osoby w kryzysie psychicznym, które mieszkają w dzielnicy Kraków-Krowodrza oraz gminach Liszki, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki. Nie obowiązują skierowania, wizyty nie trzeba wcześniej umawiać. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów koordynacyjno-zgłoszeniowych, w których specjaliści dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8-18:

  • Kraków, ul. Wrocławska 1-3, budynek nr 24, tel. 12 63 04 810, e-mail:
  • Kraków, ul. Mehoffera 10, III piętro, tel. 12 65 24 602, e-mail:  
  • Zabierzów, ul. Cmentarna 2, tel. 504 944 702, e-mail:

Centrum w szpitalu wojskowym jest 11 tego rodzaju ośrodkiem w Małopolsce. Pozostałe działają na terenie m.in. Krakowa, Myślenic, Gorlic, Tarnowa i Chrzanowa. W ub. roku z ich pomocy skorzystały ponad 43 tys. osób – najwięcej w Szpitalu Klinicznym im. J. Babińskiego w Krakowie, Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie oraz Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie.

Centra zdrowia psychicznego są elementem pilotażowego programu psychiatrii środowiskowej dla dorosłych. Oferują one osobom w kryzysie psychicznym bezpłatne wsparcie. Pomoc jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Plan leczenia może obejmować regularne wizyty u psychiatry, psychoterapię indywidualną czy grupową, pobyt na oddziale dziennym, wizyty w domu pacjenta zespołu leczenia środowiskowego i pracę z nim oraz jego rodziną, w razie potrzeby – także pobyt w szpitalu. Jeśli specjaliści uznają, że chory wymaga pilnej pomocy, leczenie startuje w ciągu 72 godzin od pierwszej wizyty w centrum.

Pracę centrów zdrowia psychicznego finansuje Narodowy Funduszu Zdrowia.

Więcej informacji o Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Krowodrza można znaleźć na stronie internetowej szpitala wojskowego.

Wszystkie aktualności