Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Pomysł na Dzień Kobiet – badania w mammobusie

07-03-2016

W tygodniu, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet zachęcamy panie, aby szczególnie mocno pomyślały o sobie i zgłosiły się na badania profilaktyczne. 

W Małopolsce z badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki rak piersi skorzystało ponad 80 tysięcy kobiet. Co raz więcej kobiet korzysta też z bezpiecznych badań w mammobusach – w 2015 było ich ponad 30 tysięcy.

Ideą przemieszczania się po Małopolsce mammobusów (mobilnych pracowni mammograficznych) jest jak najlepsze dotarcie do kobiet, które mają utrudniony dostęp do badań. Dlatego też mammobus przyjeżdża do małych i średnich miast oraz wsi, umożliwiając wykonanie profilaktycznej mammografii niedaleko miejsca zamieszkania.

Badanie wykonane w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania wykonanego w placówce stacjonarnej. Sprzęt, zainstalowany w mamobusie jest taki sam, jak stosowany w placówkach stacjonarnych, i podlega regularnym kontrolom technicznym. 

Program jest skierowany do kobiet w wieku d 50 do 69 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), spełniających jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy;
  • otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku poprzedzającym pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
    • rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki) lub
    • mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2. 

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania.

Gdzie będą mammobusy w dniach 6-13 marca:

Kalendarz mammobusów 

Wszystkie aktualności