Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Sezon na kleszcza!

24-04-2019

Warto pamiętać, że obecnie kleszcze występują nie tylko w lasach i ich okolicach, ale w każdym dosyć wilgotnym środowisku z dostępem do żywicieli. Może być również park miejski, skwer, czy przydomowy ogród.

Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko ukąszenia podczas spaceru po lesie/parku? Przede wszystkim ubrać się odpowiednio:

Na spacer założyć długie spodnie, skarpetki, pełne buty, koszulkę z długim rękawem, a na głowę – czapkę.
Można użyć również preparatów odstraszających te pajęczaki.

Po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w szczególności w okolica pach, pachwin i pępka. Jeśli znajdzie się kleszcz przyczepiony do skóry, należy go jak najszybciej usunąć. Najlepiej użyć do tego specjalnych przyrządów dostępnych w aptekach. 

Pomoc lekarza POZ

W ramach ubezpieczenia możemy liczyć nie tylko na usunięcie insekta, ale też – w przypadku podejrzenia choroby – na diagnostykę i leczenie finansowane przez NFZ.

Jeśli na swojej skórze znajdziemy kleszcza i nie jesteśmy w stanie sami go usunąć, należy zwrócić się o pomoc do lekarza lub pielęgniarki POZ.

Ambulatoria i gabinety lekarzy POZ są wyposażone w podstawowe narzędzia pozwalające na usunięcie pasożyta i zdezynfekowanie śladu po ukąszeniu. Usunięcie kleszcza jest możliwe również w ambulatoriach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Usunięcie kleszcza nie jest podstawą do zgłoszenia się do SOR-u lub izby przyjęć. Przypominamy, że pomoc w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) lub izbie przyjęć (IP) udzielana jest w trybie nagłym pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Leczenie specjalistyczne

Jeśli po usunięciu kleszcza pojawią się niepokojące objawy, lekarz POZ może wystawić skierowanie do specjalisty, który podejmie diagnostykę np. w kierunku boreliozy (lekarze POZ nie mają uprawnień, aby wystawić skierowanie na takie badania). Najczęściej jest to lekarz chorób zakaźnych. Nie ogranicza to jednak prawa pacjentów do korzystania ze świadczeń w innych poradniach zgodnie ze skierowaniem, na przykład w przypadku wystąpienia powikłań. Najczęściej pacjenci z tym rodzajem schorzeń zgłaszają się do poradni dermatologicznych i neurologicznych. O postepowaniu, sposobach leczenia i diagnostyce decyduje lekarz. 

W ramach świadczeń gwarantowanych (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 357 z późn. zm.) lekarz może zlecić badania związane z diagnostyką boreliozy:

  • Borrelia burgdorferi (Lyme) IgG Przeciwciała (anty-B.burgdorferi IgG)
  • Borrelia burgdorferi (Lyme) Przeciwciała IgM (anty-B.burgdorferi IgM)
  • Borrelia afzelli Przeciwciała IgG
  • Borrelia afzelli Przeciwciała IgM
  • Borrelia burgdorferi (Lyme) Przeciwciała IgG - test potwierdzający
  • Borrelia burgdorferi (Lyme) Przeciwciała IgM - test potwierdzający
  • Borrelia burgdorferi (Lyme) IgG/ IgM Przeciwciała (anty-B.burgdorferi IgG/ IgM)
  • Borrelia burgdorferi (Lyme) Przeciwciała IgG/ IgM - test potwierdzający
  • Borrelia Przeciwciała (całkowite)
  • Testy potwierdzające, które obejmują badanie metodą Western Blot

Wystawiając skierowanie lekarz musi wskazać laboratorium, z którym ma umowę i gdzie pacjent powinien się zgłosić na badania krwi. W przypadku potwierdzenia diagnozy lekarz może przepisać antybiotyki refundowane przez NFZ albo jako ryczałt, za który pacjent płaci 3,20 zł do wysokości limitu albo za odpłatnością 50 % do wysokości limitu. Warto jednak pamiętać, że lekarze specjaliści  decydują o tym, jakie leki i badania będą najlepsze, biorąc pod uwagę stan pacjenta.

Borelioza może być również leczona w szpitalach. Oprócz oddziałów zakaźnych pacjenci najczęściej kierowani są na oddziały  neurologiczne, dermatologiczne, reumatologiczne oraz wewnętrzne i geriatryczne.

Jak się chronić przed kleszczami - informacja Głównego Inspektoratu Sanitarnego 

Wszystkie aktualności