Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką - cukrzyca

03-11-2020

Na przestrzeni ostatnich lat cukrzyca urosła do rangi „niezakaźnej epidemii XXI wieku”. Liczba pacjentów, którzy się z nią mierzą rośnie, bo coraz więcej z nas na co dzień zapomina o zbilansowanej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Tymczasem zdrowy styl życia to podstawa antycukrzycowego dekalogu zdrowia.

Lekarze o cukrzycy mówią, że to „cichy zabójca”. Przez wiele lat może bowiem ona nie dawać żadnych niepokojących objawów, jednocześnie siejąc spustoszenie w organizmie. Przewlekła hiperglikemia, czyli podwyższony poziom cukru we krwi, może powodować uszkodzenie, zaburzenie czynności i niewydolność różnych narządów – zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca czy naczyń krwionośnych.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że tylko w naszym kraju na cukrzycę chorują już blisko 3 mln osób –  zdecydowana większość na cukrzycę typu 2. Z powodu powikłań wywołanych tą chorobą co roku umiera 20 tys. osób, a koszty związane z jej leczeniem sięgają blisko 7 mld zł rocznie.

Dlaczego na przestrzeni ostatnich lat cukrzyca urosła do rangi „niezakaźnej epidemii XXI wieku”? Eksperci nie mają wątpliwości, że coraz większa liczba pacjentów to efekt naszego stylu życia. Coraz więcej pracujemy, towarzyszy nam coraz większy stres, coraz mniej się ruszamy, a na nasze talerze zbyt często trafiają wysoko przetworzone produkty, bogate w cukier. Średnio każdy z nas codziennie zjada 121 gramów białego kryształu, w ciągu roku to aż 45 kilogramów!

Tymczasem zbilansowana dieta jest jednym z filarów antycukrzycowego dekalogu, którego przestrzeganie pomaga zmniejszyć ryzyko zmierzenia się z cukrzycą. Jej podstawą są warzywa i owoce. Po te pierwsze można sięgać 3-4 razy dziennie, po te drugie nieco rzadziej 1-2 razy - owoce naturalnie zawierają bowiem w swoim składzie cukry proste. Zamiast słodyczy, białego pieczywa, słodzonych napoi – węglowodany złożone. Można je znaleźć m.in. w warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych czy nasionach roślin strączkowych. Codzienny jadłospis powinny uzupełniać naturalne, niskotłuszczowe produkty mleczne, zdrowe tłuszcze zawarte np. w rybach, oliwie z oliwek, oleju rzepakowym czy orzechach oraz minimum 2 litry płynów – najlepiej wody.

Polisa ubezpieczeniowa to również regularna aktywność fizyczna. Już 150 minut w tygodniu wysiłku o umiarkowanej intensywności skutecznie obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy. Z myślą o tych, którzy ciągle szukają motywacji, by wykonać pierwszy krok i zacząć ćwiczyć, Narodowy Funduszu Zdrowia przygotował specjalny program treningowy „8 tygodni do zdrowia”. Cykl składa się z ośmiu programów treningowych o długości 35 minut i stopniowo wzrastającym poziomie intensywności, przygotowanych z udziałem trenerów, lekarza, fizjoterapeuty i psychologa. Wszystkie filmy znaleźć można na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką - serwis YouTube

Portal diety.nfz.gov.pl

Program "8 tygodni do zdrowia"

Wszystkie aktualności