Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Ćwicz, by ograniczyć stres

21-12-2020

Wysiłek fizyczny jest prostym i skutecznym narzędziem łagodzącym stres. Regularne ćwiczenia poprawiają nastrój, przeciwdziałają negatywnym efektom nagłego oraz przewlekłego stresu, zapewniają jego lepszą tolerancję i redukują ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych czy metabolicznych.

Liczba osób mierzących się z permanentnym stresem, lękami czy stanami depresyjnymi nieustannie rośnie na całym świecie. Problem dodatkowo pogłębił wybuch epidemii koronawirusa, która gruntownie zmieniła naszą codzienność, na długie tygodnie zamknęła nas w domach i wywołała obawy nie tylko o zdrowie nasze i naszych bliskich, ale również utratę pracy czy kontaktów społecznych.

Eksperci nie mają wątpliwości, że aktywność fizyczna to jedna z najskuteczniejszych metod dbania o zdrowie psychiczne. Wysiłek fizyczny pomaga rozładować napięcie, poprawia nastrój, przeciwdziała negatywnym skutkom nagłego czy przewlekłego stresu i zapewnia jego lepszą tolerancję.

Jakie ćwiczenia pomagają niwelować stres? Wybrana aktywność powinna przede wszystkim dawać przyjemność i satysfakcję. Najkorzystniejsze dla zdrowia i redukcji napięcia są wszelkie ćwiczenia aerobowe. Sprawdzi się m.in. bieganie, aerobik, crossfit, taniec, nordic walking, pilates, pływanie, joga, sporty walki czy jazda na rowerze. Już 20 minut takiego wysiłku wystarczy, by pojawiły się dobroczynne endorfiny, poprawiające samopoczucie.

Walczyć ze stresem pomaga również odpowiednio skomponowana dieta – obniżająca poziom kortyzolu (hormonu stresu), adrenaliny i ciśnienia krwi, podnosząca poziom serotoniny (hormonu szczęścia) i wzmacniająca układ odpornościowy. „Antystresowe” posiłki powinny obfitować w witaminy z grupy B oraz kwas foliowy. Na talerzu nie może również zabraknąć magnezu, zawartego m.in. w kakao, orzechach, kaszy gryczanej, nasionach roślin strączkowych i produktach zbożowych, manganu, który znaleźć można m.in. w jagodach oraz wielonasyconych kwasów tłuszczowych, w jakie bogate są m.in. tłuste ryby morskie. W skomponowaniu takiego menu pomoże portal diety.nfz.gov.pl, gdzie każdy zainteresowany znajdzie darmowe, przygotowane przez specjalistów jadłospisy, które można dostosować do indywidualnych potrzeb, masy ciała i zapotrzebowania energetycznego.

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką. Aktywność fizyczna jako profilaktyka przeciwstresowa – Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Aktywność fizyczna jako profilaktyka przeciwstresowa – profil Akademii NFZ w serwisie YouTube

Portal diety.nfz.gov.pl

Ćwicz z NFZ. Program „8 tygodni do zdrowia”

Wszystkie aktualności