Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z profilaktyką: Ćwicz umysł i ciało dla dobrej kondycji mózgu

23-09-2020

Eksperci szacują, że na chorobę Alzheimera cierpi ponad 300 tys. Polaków, a do 2050 roku ich liczba zwiększy się co najmniej trzykrotnie. Alzheimer jest jedną z najczęstszych przyczyn otępienia u seniorów. W mózgach pacjentów, którzy się z nim mierzą, dochodzi do odkładnia się białka tau i płytek starczych, co prowadzi do zmniejszenia liczby komórek nerwowych. W efekcie przekazywanie impulsów nerwowych jest upośledzone, a u chorego pojawiają się zaburzenia pamięci, zaburzenia mowy czy orientacji.

Ryzyko zachorowania na Alzheimera rośnie wraz z wiekiem. Po 65. urodzinach prawdopodobieństwo jego wystąpienia podwaja się z upływem każdych kolejnych pięciu lat. Oznacza to, że zachoruje 3 proc. seniorów w wieku 65-69 lat, 6 proc. spośród nestorów w wieku 70-74 lat i blisko połowa tych powyżej 85. roku życia. Bardziej na rozwój choroby są narażone kobiety, osoby z niskim wykształceniem i obciążeniami genetycznymi. Do czynników ryzyka lekarze zaliczają również urazy głowy odniesione w przeszłości, niską aktywność fizyczną i umysłową, cukrzycę, nadwagę, nadciśnienie tętnicze oraz podwyższony poziom cholesterolu we krwi.

Klucze w lodówce i obcy w lustrze

We wczesnym rozpoznaniu Alzheimera kluczowe znaczenia ma uważna obserwacja seniorów. Krótkotrwałe problemy z pamięcią przydarzają się każdemu z nas i nie muszą być symptomem choroby. Jeśli z zapominaniem dat, nazwisk czy wydarzeń wiążą się również trudności z wykonywaniem codziennych czynności i ich planowaniem czy zaburzenia orientacji w miejscu i czasie, należy jednak bliskiego nestora umówić na wizytę u lekarza psychiatry lub neurologa. Do najczęstszych symptomów Alzheimera należą także zaburzenia wzrokowo-przestrzenne – chory może np. przechodząc obok lustra, mieć wrażenie, że widzi w nim obcą osobę; problemy z mówieniem i pisaniem, gubienie i chowanie rzeczy w dziwnych miejscach oraz zaburzenia nastroju i zmiana osobowości.

Dieta dla zdrowia mózgu

Mimo wysiłków naukowców z całego świata, na razie nie udało się jeszcze znaleźć leku, który umożliwiałby pokonanie Alzheimera. Specjaliści są jednak zgodni, że ryzyko zmierzenia się z nim można ograniczyć. Pomaga w tym m.in. „gimnastyka umysłowa” – np. czytanie książek, nauka języków czy rozwiązywanie krzyżówek; regularna aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie. Badania potwierdzają, że wpływ na hamowanie rozwoju choroby ma dieta śródziemnomorska, zaś naukowcy z uniwersytetu w Chicago opracowali specjalną dietę MIND dla osób mierzących z Alzheimerem. Składa się ona z 10 grup produktów bogatych w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze. Dla zdrowia mózgu na talerze powinny trafiać m.in. zielone warzywa, migdały i orzechy i ryby.

Środa z Profilaktyką

Chorobie Alzheimera jest poświęcona kolejna odsłona cyklu „Środa z Profilaktyką”. Materiały edukacyjne: broszury, filmy, porady ekspertów można znaleźć na stronie internetowej Akademii NFZ akademia.nfz.gov.pl w zakładce „Środa z Profilaktyką” oraz na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

Wszystkie aktualności