Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Depresja w czasach pandemii

17-02-2021

Depresja jest chorobą ducha i ciała, która może dotknąć każdego – bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. A ryzyko zmierzenia się z nią gwałtownie wzrosło w rzeczywistości diametralnie zmienionej przez COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że do 2030 r. depresja stanie się niechlubnym liderem wśród najczęściej występujących chorób na świecie. Szacuje się, że już dziś cierpi na nią ok. 350 mln ludzi na całym globie – w tym 1,5 mln Polaków. Rzeczywista liczba chorych może być jeszcze wyższa, wielu mierzących się z depresją pacjentów nie zgłasza się bowiem po profesjonalną pomoc i nie pojawia się w gabinetach lekarzy.

Pierwsze symptomy rozwijającej się depresji często pozostają niezauważone nie tylko przez bliskich, ale również samego chorego. O jej początkach świadczyć mogą m.in. trudności z podejmowaniem decyzji, brak motywacji do działania, pesymizm, negatywne postrzeganie samego siebie, obniżona samoocena, problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, uczeniem się. Do niepokojących objawów specjaliści zaliczają również obniżony nastrój, smutek i towarzyszący mu często płacz, lęk, utratę chęci życia, zaburzenie rytmu snu, wzmożony lub osłabiony apetyt, zmęczenie, spadek aktywności oraz myśli samobójcze.

Eksperci zgodnie oceniają, że epidemia koronawirusa to ogromne wyzwanie dla psychiki każdego z nas. Mierzyć musimy się z izolacją, poczuciem osamotnienia, konfliktami i napięciami generowanymi w efekcie ciągłego przebywania w towarzystwie domowników, do głosu dochodzi lęk i strach – nie tylko przed zachorowaniem, ale również utratą pracy czy więzi społecznych.

W koronawirusowej codzienności szczególne znaczenie ma więc troska o zdrowie psychiczne. Zmniejszyć ryzyko zachorowania pomaga zdrowy sen, unikanie stresu, utrzymywanie bliskich i szczerych relacji z innymi ludźmi i samym sobą, sprawianie sobie i innym drobnych przyjemności oraz dbanie o kondycję fizyczną. Ruch ma zbawienny wpływ także na umysł, bo powoduje wytwarzanie hormonów szczęścia i redukuje stres. Regularna aktywność fizyczna pomaga w zapobieganiu depresji, jest również istotnym elementem jej terapii. WHO zaleca osobom chorującym na depresję trening trzy razy w tygodniu po 45 minut. Za najlepsze dla zdrowia psychicznego są uznawane spacery, sprawdzi się również aerobik, pływanie, bieganie, jazda na rowerze czy nartach.

Bezpieczna pierwsza pomoc

Gdzie szukać pomocy w przypadku kryzysu psychicznego? Dla wielu mierzących się z tym problemem osób pierwszym krokiem jest anonimowa rozmowa z pracownikami tzw. telefonów zaufania. Tego rodzaju wsparcie można uzyskać m.in. pod numerami telefonów:

  • 116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, bezpłatnie, 14:00 - 22:00.
  • 116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatnie, czynny całą dobę.
  • 800 108 108 Telefon wsparcia, bezpłatnie pon.- pt. 14.00 - 20.00.
  • 800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, czynny całą dobę.
  • 22 594 91 00 Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji, śr.-czw., 17.00 -19.00.
  • 22 635 09 54 Telefon zaufania dla osób starszych, pon., śr., czw. 17.00-20.00.

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką. Depresja w czasach pandemii - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Depresja w czasach pandemii - kanał Akademii NFZ w serwisie YouTube

Wszystkie aktualności