Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Otyłość u dzieci

03-03-2021

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. A otyło dziecko to otyły dorosły. 

Eksperci nie mają wątpliwości, że dodatkowe kilogramy dźwigane przez najmłodszych stają się w naszym kraju coraz powszechniejszym problemem. W przypadku osób poniżej 20 roku życia z otyłością zmaga się 13% chłopców i 5% dziewczynek, natomiast nadwaga dotyczy już 31% chłopców i 21% dziewcząt.

Dlaczego polskie dzieci należą do naszybciej tyjących w Europie? Wśród czynników prowadzących do rozwoju otyłości eksperci wskazują przede wszystkim nieprawidłowe nawyki żywieniowe - nieregularne spożywanie posiłków, zbyt duże porcje trafiające na talerze, małą ilość warzyw i owoców w diecie, sięganie po przetworzoną żywność, kaloryczne przekąski i słodzone napoje. Z szacunków wynika, że te ostatnie co najmniej raz w tygodniu wybiera ok. 30 proc. dzieci w wieku 8 lat, a ok. 67 proc. nastolatków spożywa napoje energetyczne. Na rosnącą wagę dzieci wpływ ma również zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia, czynniki psychologiczne (stres, depresja, napięcie emocjonalne) oraz skłonności rodzinne do otyłości i predyspozycje genetyczne.

Tymczesem u otyłego przedszkolaka prawdopodobieństwo pozostania otyłym w przyszłości jest ponad czterokrotnie większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała. Dodatkowe kilogramy to zaś nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Konsekwencje otyłosci to m.in. zaburzenia gospodarki lipidowej, rozwój cukrzycy typu 2 czy insulinooporności, nadciśnienie tętnicze, stłuszczenie wątroby, bezdech senny, zaburzenia kostno-stawowe związane z przeciążeniem kości i mięśni, większa predyspozycja do chorób nowotworowych w wieku dorosłym i zaburzenia emocjonalne. Dzieci z otyłością mają mniejsze poczucie własnej wartości, miewają stany depresyjne oraz wykazują trudności w nawiązywaniu kontaktów.

Profillaktyka otyłości u dzieci:

  • aktywność fizyczna – 60 minut dziennie
  • spożywanie regularnie 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia w gronie rodzinnym, a nie przed telewizorem
  • zwiększenie spożycia pieczywa pełnoziarnistego, grubych kasz, płatków owsianych, warzyw i owoców odpowiednio do wieku dziecka
  • ograniczenie spożycia przetworzonych produktów zbożowych (białe pieczywo, makarony pszenne), słodyczy i wysokokalorycznych przekąsek
  • zastąpienie napojów słodzonych i soków wodą mineralną
  • dbanie o odpowiednią długość i jakość snu
  • wspieranie emocjonalne dzieci i zaangażowanie całej rodziny we wprowadzane zmiany

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką. Otyłość dzieci - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Otyłość dzieci - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube

Portal diety.nfz.gov.pl

Wszystkie aktualności