Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką - profilaktyka cukrzycy

02-09-2020

Co 5 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma cukrzycę. Co dziesięć sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. Cukrzyca osiągnęła już rozmiary bliskie pandemii, a kluczem do jej pokonania jest profilaktyka i edukacja.

Z danych gromadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że na cukrzycę chorują już blisko 3 mln Polaków, a ich grono regularnie rośnie. Do lawinowego wzrostu zachorowań na cukrzycę – przez Światową Organizację Zdrowia uznawaną za epidemię XXI wieku – przyczynia się przede wszystkim nasz styl życia. Za najistotniejszy czynnik rozwoju cukrzycy typu drugiego jest uznawana otyłość brzuszna, zachorowaniom sprzyjają także m.in. wysokokaloryczna dieta, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz brak aktywności fizycznej.

- Ten kto biega, ucieka od cukrzycy. Ten kto zdrowo się odżywia, też zmniejsza ryzyko zachorowania – nie ma wątpliwości prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Jak wskazują specjaliści, nawet pół godziny ćwiczeń każdego dnia realnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ważne, aby utrzymywać przynajmniej umiarkowaną aktywność, czyli taką, gdy mówienie do drugiej osoby podczas wysiłku przychodzi z trudem. Kluczem do „ucieczki” przed tą chorobą są również regularne badania profilaktyczne poziomu glukozy we krwi oraz zdrowa dieta – bez nadmiaru cukrów i tłuszczów, bogata za to w warzywa i owoce. Przy układaniu takiego zdrowego i różnorodnego jadłospisu warto skorzystać z pomocy specjalnego portalu NFZ poświęconego dietom. Każdy zainteresowany znajdzie tam bezpłatne plany żywieniowe oparte na diecie DASH – uważanej za najzdrowszą i najlepiej przebadaną dietę na świecie.

Dowiedz się więcej:

Profilaktyka cukrzycy – Akademia NFZ

Profilaktyka cukrzycy. 5 kroków do zapobiegania chorobie – Profil Akademii NFZ w serwisie YouTube

Portal z bezpłatnymi dietami od NFZ

Wszystkie aktualności