Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką - profilaktyka uzależnień od alkoholu

05-08-2020

Alkohol jest jedną z najbardziej powszechnych substancji psychoaktywnych używanych przez młodzież. Statystyki podają, że wiek inicjacji alkoholowej z roku na rok się obniża. Większość młodych ludzi zaczyna spożywać alkohol między 12 a 16 r. ż., gdy zyskują coraz większą niezależność. Osoby, które zaczynają pić alkohol przed ukończeniem 15 r. ż., aż cztery razy częściej uzależniają się od alkoholu w dorosłości.

PRZECIWDZIAŁAJ! ZAPOBIEGAJ! ROZMAWIAJ!

W 2018 roku uczniowie najczęściej sięgali po piwo w drugiej kolejności – po wódkę, wino i inne mocne alkohole. Piwo stało się praktycznie stałym elementem spędzania wolnego czasu przez młodzież – na biwakach, na prywatkach, na dyskotekach. Wyniki ogólnopolskich badań ankietowych ESPAD (Europejski Program Badań Ankietowych w Szkołach na Temat Używania Alkoholu i Narkotyków), wskazują, że po alkohol sięga ponad 92% 15- i 16-latków oraz 96% 17- i 18-latków!
Na sklepowych półkach pojawia się coraz szersza oferta napojów, które nazywane są piwem, ale nie zawierają alkoholu. Piwo bezalkoholowe nie jest zwykłym napojem, który gasi pragnienie w słoneczny dzień, ale produktem, który bezpośrednio wzbudza konkretne skojarzenia. Nazwa, forma podania (puszka lub butelka), smak i zapach – wszystko przywodzi na myśl tradycyjne piwo. Może to kształtować określone przyzwyczajenia.

Piwo etykietowane jako „bezalkoholowe” zazwyczaj nie jest zupełnie wolne od „procentów”. Większość napojów tego typu zawiera śladową ilość alkoholu. W niektórych przypadkach jego zawartość może wynosić nawet do 0,5%.

Warto wiedzieć, że szklanka 5% piwa zawiera 10 ml czystego alkoholu; tyle samo znajduje się w kieliszku (100ml) z 10% winem oraz w małym kieliszku (25 ml) z 40% wódką.

Gdzie szukać pomocy?

Wiecej informacji:

Profilaktyka uzależnień od alkoholu 

Profilaktyka uzależnień - alkohol

Wszystkie aktualności