Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką - rak piersi

13-10-2021

W Polsce każdego roku diagnozę rak piersi słyszy ponad 18 tys. kobiet. W pewnym momencie życia na ten typ nowotworu zachoruje 1 na 8 Polek.

Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo i może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet - w większości przypadków jest diagnozowany zbyt późno, co ma negatywny wpływ na leczenie.

Nadal nie są znane dokładne przyczyny powstawania raka piersi. Istnieje jednak wiele zidentyfikowanych czynników, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia:

  • płeć i wiek – najwięcej zachorowań występuje u kobiet po 50 roku życia;
  • obciążenie genetyczne – choroby w najbliższej rodzinie;
  • wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej;
  • czynniki hormonalne, np. wczesny wiek pierwszej miesiączki lub późna menopauza;
  • niezdrowy styl życia (niewłaściwa dieta, nadwaga i otyłość oraz niedostateczna aktywność fizyczna);
  • częste spożywanie alkoholu;
  • palenie tytoniu;
  • choroby piersi w wywiadzie

Wczesna diagnoza to większa szansa na wyleczenie lub lepszą jakość życia.

Samobadanie piersi

1. Stojąc przed lustrem unieś ręce do góry i sprawdź czy nie występują zmiany w kształcie, wielkości piersi i kolorze skóry.

2. Opuszkami palców jednej dłoni zbadaj pierś strony przeciwnej. Zacznij od górnej zewnętrznej ćwiartki piersi. Badanie przeprowadzaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zbadaj obie piersi.

3. Ściśnij delikatnie brodawkę, aby sprawdzić czy nie zauważysz wydzieliny.

4. Połóż się wygodnie na plecach, ponownie zbadaj obie piersi, oraz oba doły pachowe (sprawdź czy węzły chłonne nie są powiększone).

Program wczesnego wykrywania raka piersi

Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach programu profilaktyki raka piersi jest mammografia. Program skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi - w wieku od 50. do 69. lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii;
  • otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Badanie mammograficzne można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Polski. Wykazy poradni stacjonarnych oraz miejsca postojów mammobusów są dostępne na stronach Oddziałów Wojewódzkich NFZ. Do udziału w programie profilaktyki raka piersi nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie do jednej z poradni, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym mogą również wykonać mammografię lub USG piersi na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa).

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką - Akademia NFZ

Program wczesnego wykrywania raka piersi - postoje mammobusów w Małopolsce

Program wczesnego wykrywania raka piersi - pracownie stacjonarne w Małopolsce

Wszystkie aktualności