Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Rak szyjki macicy – kluczowa jest cytologia

26-01-2021

Cytologia nie boli, a może uratować przed śmiertelnie niebezpiecznym starciem z nowotworem szyjki macicy, który co roku zabija ponad tysiąc Polek.

Rak szyjki macicy to jeden z tych nowotworów, którym stosunkowo łatwo zapobiegać regularnie wykonując badania profilaktyczne. Mimo to co roku z jego powodu umiera ponad tysiąc Polek, czyli blisko połowa zdiagnozowanych pacjentek. Co gorsza, na wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy dodatkowym cieniem kładzie się epidemia koronawirusa. W 2020 roku w programie jego profilaktyki badania cytologiczne wykonało jedynie 290 tys. kobiet – o 166 tys. mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

Tymczasem regularne wykonywanie badań cytologicznych daje szanse na wykrycie rozwijającej się choroby na etapie, gdy nie daje one jeszcze żadnych objawów, a stany przedrakowe są w 100 proc. wyleczalne. Cytologia jest skuteczna, bezbolesna i bezpieczna. Do jej wykonania wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku – wziernik ginekologiczny i szczoteczkę cytologiczną. Podczas badania lekarz ginekolog lub położna pobiera komórki znajdujące się na tarczy i w kanale szyjki macicy i umieszcza na szkiełku cytologicznym. Następnie taki rozmaz jest przekazywany do oceny mikroskopowej.

Jak przygotować się do badania cytologicznego:

  • na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego
  • na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych
  • od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień

Program profilaktyki raka szyjki macicy

Program jest przeznaczony dla Kobiet w wieku 25-59 lat (zgodnie z rocznikiem), które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego. Badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Panie z określonej grupy wiekowej zgłaszają się do jednej z wybranych placówek. Ich lista jest dostępna tutaj. Kobiety, które nie są objęte programem, mogą wykonać bezpłatne badanie cytologiczne w ramach porady u lekarza ginekologa, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką. Rak szyjki macicy - kluczowa jest cytologa - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Rak szyjki macicy - kluczowa jest cytologia - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube

Program profilaktyki raka szyjki macicy

Wszystkie aktualności