Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Sen - przyjaciel organizmu

29-12-2020

Niemowlę przesypia aż 2/3 życia, dorosły człowiek 1/3. Nie jest to jednak czas stracony. Sen ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Przynosi ulgę w chorobie, pomaga w zachowaniu zdrowego wyglądu, regeneracji mięśni czy kości i wpływa zbawiennie na skołatane nerwy.

Problemy z zasypianiem, wybudzanie w środku nocy czy wczesnym rankiem. Według szacunków na okresowe zaburzenia snu cierpi nawet co drugi Polak. Rosnąca liczba osób, które mają trudności z nocnym odpoczynkiem, to efekt przede wszystkim naszego stylu życia. Do „epidemii” bezsenności przyczynia się m.in. stres, brak stałego rytmu snu, niska aktywność fizyczna w ciągu dnia czy długa ekspozycja na światło wytwarzane przez ekrany telewizorów, komputerów czy smartfonów.

Tymczasem zdrowy sen ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Przynosi ulgę w chorobie, pomaga zachować zdrowy wygląd, regeneruje mięśnie czy kości, wpływa zbawiennie na skołatane nerwy. Jego zaburzenia mogą zaś prowadzić do poważnych schorzeń. Osoby, które nie dbają o to, by się wyspać, są bardziej podatne na depresję, otyłość, cukrzycę, wzrost ciśnienia krwi czy choroby serca. Zarwane noce powodują również rozdrażnienie i utrudniają skupienie się na czynnościach wykonywanych w trakcie dnia – np. nauce czy pracy.

Zdrowy sen powinien składać się 4-5 powtarzających się cykli: fazy NREM i fazy REM. Podczas tej pierwszej mózg wyłącza większość funkcji lub zmniejsza ich nasilenie. Obniża się ciśnienie tętnicze, zużycie glukozy, spowalnia praca serca. W fazie REM dzięki zwiotczeniu mięśni znika napięcie z podatnych na zmęczenie okolic kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Zwalnia metabolizm, znikają hormony stresu, do krwi jest za to uwalniany hormon wzrostu, który odbudowuje tkanki i sprzyja gojeniu się ran.

Jak zadbać o higienę snu? Receptą na spokojny i głęboki odpoczynek w sypialny jest m.in. ruch. Naukowcy udowodnili, że regularna aktywność fizyczna w ciągu dnia ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Najlepiej sprawdzi się ta na świeżym powietrzu – np. spacer, przejażdżka na rowerze czy jogging. Ważna jest również odpowiednio wczesna kolacja. Ostatni lekki posiłek najlepiej zjeść ok. 2 godziny przed położeniem się do łóżka. Organizm zajęty trawieniem posiłku nie ma bowiem czasu i możliwości na regenerację. Przed zaśnięciem warto sięgnąć po książkę lub wykonać kilka ćwiczeń relaksacyjnych, wyłączyć za to telewizor, komputer czy telefon. Korzystanie z tego typu urządzeń wpływa bowiem na nas pobudzająco i wiąże się z ekspozycją na tzw. niebieskie światło, które hamuje wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu.

Temperatura w sypialni nie powinna być zbyt wysoka, a pomieszczenie odpowiednio przewietrzone. Najlepszy dla organizmu jest stały rytm snu, czyli zasypianie i wstawanie o mniej więcej tej samej porze. W przypadku braku możliwości przespania potrzebnej liczby godzin w tygodniu, warto spróbować nadrobić braki w trakcie weekendu.

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką. Sen - przyjaciel organizmu - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Sen - przyjaciel organizmu - Profil Akademii NFZ w serwisie YouTube

Wszystkie aktualności