Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką - Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

26-10-2020

Łuszczyca to zapalna choroba, która powoduje nieprawidłowy wzrost komórek skóry.

U zdrowego człowieka skóra dojrzewa i złuszcza się w ciągu 28 do 30 dni, a proces ten jest przez nas niezauważalny. U osoby z łuszczycą trwa on od 3 do 4 dni. Zmiany łuszczycowe mogą być bolesne i swędzące, mogą pękać i krwawić.

W Polsce na łuszczycę choruje ponad 1 mln osób. To choroba autoimmunologiczna. Nie można się nią zarazić poprzez kontakt z chorą osobą. U 40 - ­60% pacjentów z łuszczycą występuje podłoże genetyczne. Jeśli na łuszczycę choruje jedno z rodziców, to ryzyko zachorowania dziecka wynosi 25­-  30%, jeśli chorują oboje rodzice, to prawdopodobieństwo rośnie do 65­ - 70%. Na łuszczycę mogą zachorować również osoby, które nie miały w rodzinie nikogo chorego. Choroba może ujawnić się w wyniku zadziałania czynników środowiskowych takich jak stres, uraz, oparzenie, czy przyjmowanie niektórych leków.

Dieta i używki

Dwukrotnie wyższe ryzyko rozwoju łuszczycy występuje u osób z nadwagą. Nadwaga i otyłość są też czynnikiem ryzyka cięższego przebiegu choroby. Chorzy na łuszczycę mają większe ryzyko zachorowania na inne choroby, np.: cukrzycę, otyłość, choroby sercowo­naczyniowe. Można im zapobiegać poprzez monitorowanie stanu zdrowia oraz prawidłowe leczenie łuszczycy.

Odpowiednia dieta ogranicza ryzyko otyłości i chorób układu krążenia. Zalecana jest dieta bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, oliwa z oliwek, ryby: łosoś, śledzie, makrela, pstrąg, dodatkowo produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, ziarna dyni, cynk, drożdże, witaminy B i D. Wypróbuj diety.nfz.gov.pl. Zabronione są alkohol i inne używki.

Stygmatyzacja chorych

Objawy łuszczycy widać. Choroba stygmatyzuje, obniża poczucie własnej wartości. Wpływa też na psychikę. Może powodować stany lękowe, depresję, a nawet myśli samobójcze. Niektórzy pacjenci wymagają opieki psychologa lub psychiatry. Łuszczyca wpływa na jakość życia osób chorych. Pacjenci mają problemy w nawiązywaniu relacji przyjacielskich i partnerskich, w wykonywaniu pracy zawodowej.

Łuszczycowe Zapalenie Stawów

Około 30 % chorych na łuszczycę może rozwinąć łuszczycowe zapalenie stawów. Są to zmiany zapalne w stawach w przebiegu łuszczycy. Nieleczone mogą prowadzić do trwałego kalectwa. W przypadku wystąpienia dolegliwości stawowych pacjent powinien trafić na konsultację reumatologiczną.

Styl życia

Wskazana jest zmiana stylu życia obejmująca wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, ograniczenie stresu i wykorzystanie metod relaksacyjnych. Skorzystaj z programów: #8TygodniDoZdrowia i Wsparcie psychologiczne w czasie pandemii na kanale YT Akademii NFZ.

Schemat leczenia

Podejrzenie choroby – potwierdzenie diagnozy przez dermatologa:

  • łuszczyca łagodna – leki miejscowe,
  • łuszczyca umiarkowana do ciężkiej – fototerapia PUVA, leki ogólne,
  • brak poprawy – rozważenie zastosowania terapii biologicznej i klasyfikacja do programu lekowego.

Wyszukiwarka programów lekowych 

 Łuszczycy nie można całkowicie wyleczyć. Stosując odpowiednie leczenie: maści, kremy, zabiegi fototerapii, tabletki, zastrzyki można doprowadzić do takiego stanu, że nie będzie zmian na skórze. W przypadku braku odpowiedzi na leczenie konwencjonalne – lekami ogólnymi – należy rozważyć leczenie biologiczne. Leczenie łuszczycy z wykorzystaniem najnowocześniejszych form terapii w Polsce jest dostępne dla każdego pacjenta. Łuszczycę możemy kontrolować. Ale każdy przypadek łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów wymaga leczenia.

Zobacz więcej:

Środa z Profilaktyką – Łuszczyca – ulotka

Akademia Łuszczycy i ŁZS „Łuszczyca i ŁZS od podstaw” 

Koalicja na Rzecz Walki z Łuszczycą, ŁZS, AZS 

Fundacja Tak, mam łuszczycę 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę "Psoriasis" 

Wszystkie aktualności