Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką - Światowy Dzień Serca

30-09-2020

Choroby serca i układu krążenie niezmiennie są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków i głównym powodem przyjmowania pacjentów na oddziały szpitalne. Na zawał serca w naszym kraju co roku umiera ok. 15 tys. osób, na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 10 mln pacjentów, o niewydolności serca kardiolodzy mówią już w kategoriach nowej, niezakaźnej epidemii. Szacuje się, że dziś cierpi na nią ok. miliona Polaków, w ciągu dekady liczba chorych zwiększy się o połowę.

Czyste zęby – zdrowe serce

Serce człowieka jest skonstruowane w taki sposób, że mogłoby sprawnie działać nawet przez 120-150 lat. To, że zaczyna szwankować zdecydowanie szybciej, zawdzięczamy przede wszystkim naszemu niezdrowemu stylowi życia oraz złym nawykom. Do „awarii” ludzkiej pompy prowadzi m.in. palenie papierosów – czynne i bierne – czy siedzący tryb życia. A ryzyko chorób układu krążenia znacząco wzrasta po 40. roku życia.

Jak zadbać o zdrowe serce? W profilaktyce jego schorzeń kluczowe znaczenie mają m.in. regularne badania profilaktyczne – EKG, echo serca i próby wysiłkowe – pozwalające na wczesne wykrycie pierwszych oznak niedomagania pompy oraz zdrowa dieta. Za najlepszą dla serca specjaliści uważają tzw. dietę DASH – bogatą w produkty roślinne, nieprzetworzone składniki, błonnik oraz ryby, orzechy i oliwę z oliwek – źródła zdrowych tłuszczów. Przed zawałem serca czy wylewem chroni dobry sen, rozstanie z papierosami oraz dokładne…szczotkowanie zębów. Bakterie obecne w ustach, na zębach i języku mogą bowiem przenikać do krwioobiegu i wywoływać zatory. Serce długą i bezawaryjną pracą odwdzięczy się również za regularną aktywność fizyczną. Z analiz wynika, że u osób prowadzących siedzący tryb życia wzrasta nie tylko ryzyko chorób układu krążenia, ale również spowodowanych nimi zgonów.

Zadbaj o formę z NFZ

Z myślą o tych, którzy ciągle szukają skutecznej motywacji do ćwiczeń, Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalny program profilaktyczno-treningowy pn. „8 tygodni do zdrowia”. Cykl składa się z ośmiu programów treningowych o długości 35 minut i stopniowo wzrastającym poziomie intensywności. Wszystkim chętnym będziemy towarzyszyć w dwumiesięcznym wyzwaniu razem z trenerami, lekarzem, fizjoterapeutą i psychologiem. Specjalny program treningowy pomoże w zrzuceniu zbędnych kilogramów, zadbaniu o kondycję, zdrowe serce oraz odporność organizmu – wyjątkowo istotną na progu jesiennego sezonu infekcyjnego.

Filmy wchodzące w skład cyklu będą co wtorek publikowane na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube. Pierwszy z nich jest już dostępny. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymają wskazówki dotyczące systematycznej tygodniowej aktywności i zdrowego menu, które w łatwy sposób można przygotować, korzystając z serwisu z darmowymi jadłospisami opartymi na diecie DASH – diety.nfz.gov.pl.

Środa z Profilaktyką w internecie

Zdrowemu sercu poświęcona jest również kolejna odsłona cyklu „Środa z Profilaktyką” w internecie. Materiały edukacyjne, broszury, filmy, porady ekspertów są dostępne na stronie internetowej Akademii NFZ akademia.nfz.gov.pl oraz na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

Wszystkie aktualności