Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką - uzależnienia od internetu i nowych technologii

26-08-2020

Komputery i telefony komórkowe z dostępem do internetu to dla wielu z nas niezbędne narzędzia do pracy, nauki, relaksu, zdobywania informacji, poznawania świata czy komunikowania się z innymi. Zbyt często wykorzystywane łatwo mogą jednak stać się wrogami dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Z danych Głównego Urzędu Statycznego wynika, że regularnie do sieci zagląda 2 na 3 Polaków, najczęściej wykorzystując do tego nowoczesnego telefony komórkowe – tzw. smartfony. Z wachlarza możliwości, jakie oferują cyfrowe technologie, coraz częściej korzystają seniorzy, coraz wcześniej ich tajniki zaczynają zgłębiać dzieci. Szacuje się, że najmłodsi pierwszy kontakt z internetem mają między 7. a 11. rokiem życia. Wśród 15-16-latków codziennie z sieci korzysta 80 proc. dziewcząt i chłopców.

Internetowi zawdzięczamy łatwy i szybki dostęp do nieograniczonych zasobów informacji i wiedzy. Komputery i smartfony pomagają w pracy, nauce, służą do poznawania świata czy komunikowania się z bliskimi oddalonymi o tysiące kilometrów. Dzięki specjalnym aplikacjom i programom łatwiej znaleźć najszybszą trasę do celu wycieczki, zrobić zakupy, zaplanować domowy budżet, dobrać odpowiednią dietę, zadbać o formę fizyczną. Przyjazne technologie nadmiernie wykorzystywane łatwo mogą stać się jednak wrogami dla naszego zdrowia. A na ich negatywny wpływ szczególnie narażeni są najmłodsi użytkownicy, pozbawieni odpowiedniej kontroli rodzicielskiej i wsparcia najbliższych, rówieśników czy nauczycieli.

Jak rozpoznać, że „przyjaźń” z komputerem czy telefonem staje się uzależnieniem? Eksperci wśród objawów nałogowego korzystania z nowych technologii i internetu wskazują m.in. utratę kontroli nad czasem spędzanym w sieci i poświęcanie na tego typu aktywności coraz większej części dnia i nocy, kosztem innych obowiązków czy relacji z bliskimi. O uzależnieniu świadczy również traktowanie wirtualnego świata w kategoriach ucieczki od realnych problemów czy pojawiające się uczucie przygnębienia, niepokoju i rozdrażnienia w razie ograniczenia swobodnego dostępu do sieci.

Cybernałóg ma zaś zgubny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Zdaniem lekarzy konsekwencją spędzania długich godzin w sieci są m.in. bóle głowy i karku, pogorszenie wzroku i słuchu, zmęczenie, osłabienie systemu odpornościowego, problemy trawienne. Siecioholizm może skutkować także trudnościami w nawiązywaniu kontaktów rówieśniczych, poczuciem wyobcowania, nadpobudliwością czy spadkiem koncentracji.

W profilaktyce cybernałogów bardzo istotną rolę odgrywa dom rodzinny i szkoła. Z komputerów czy telefonów komórkowych nie trzeba całkowicie rezygnować. Warto jednak precyzyjne określić zasady i czas ich codziennego użytkowania, a w razie trudności skorzystać z pomocy specjalistów. Można ją znaleźć m.in. dzwoniąc na telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskich, który działa pod nr. 801 889 880.

Dowiedz się więcej:

Profilaktyka uzależnień od internetu i nowych technologii - Akademia NFZ

Profilaktyka uzależnień od internetu i nowych technologii - profil Akademii NFZ  w serwisie Youtube

Wszystkie aktualności