Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Środa z Profilaktyką. Zdrowa stopa

22-07-2020

Ludzka stopa składa się aż z 26 kości, 33 stawów oraz 107 mięśni, ścięgien i wiązadeł. Stopy stabilizują nasze ciało i dźwigają jego ciężar, który każdego dnia w przeliczeniu może sięgać nawet 500 ton. W ramach kolejnej odsłony „Środy z Profilaktyką” podpowiadamy, jak zadbać o zdrowe stopy.

Stopy dla ludzkiego organizmu są tym, czym dla każdego budynku fundament. To właśnie one odpowiadają za utrzymywanie naszego ciężaru, od ich funkcjonowania w dużej mierze zależy poprawna postawa całego ciała, a ewentualne wady mają bezpośredni wpływ na inne elementy narządu ruchu. Schorzenia stóp mogą powodować dolegliwości bólowe np. w obrębie stawu skokowego, kolanowego, biodrowego czy kręgosłupa. Co więcej, bywają również przyczyną nawracających bólów głowy oraz migren.

Prawidłowo zbudowana stopa postawiona na ziemi ma od strony wewnętrznej charakterystyczny, łagodny łuk, rozpoczynający się przy pięcie i kończący się śródstopiem. Wśród najczęściej występujących wad w budowie tego elementu naszego ciała lekarze wymieniają m.in. płaskostopie, charakteryzujące się obniżaniem się podłużnego sklepienia stopy, stopę płasko-koślawą, w przypadku której pięta ulega skręceniu na zewnątrz i opiera się o podłoże brzegiem wewnętrznym oraz jej odwrotność, czyli stopę szpotawą – z piętą skręcona do wewnątrz i opierającą się na zewnętrznym brzegu.

Na rozwój tego rodzaju schorzeń wpływ ma wiele czynników, a kluczowe znaczenie odgrywa dysproporcja pomiędzy wytrzymałością mięśni i aparatu więzadłowo-torebkowego a obciążeniami na jakie narażamy nasze stopy. Do nadmiernego wysiłku są one zmuszone m.in. w przypadku osób mierzących się z otyłością i nadwagą, pacjentów cierpiących na schorzenia powodujące zmniejszenie napięcia i siły mięśni (np. dystrofię mięśniową), chorych z zaburzeniami krążenia krwi w kończynie dolnej czy osób, których codzienna praca wiąże się z długotrwałym staniem. Na nasze stopy zły wpływ ma również nieodpowiednio dobrane obuwie – twarde i wąskie w palcach, ze zbyt cienką podeszwą czy wysokimi obcasami; wąskie i sztywne rajstopy i skarpety oraz długie przebywanie w jednej pozycji.

Wielu zaburzeń w obrębie stóp można z powodzeniem uniknąć dzięki prostym działaniom profilaktycznym. Podstawą jest oczywiście wybór odpowiedniego obuwia. Dla zdrowia stóp najlepsze są wygodne, przewiewne buty z naturalnych materiałów, o odpowiednio grubej i elastycznej podeszwie oraz szerokim przodzie, umożliwiającym swobodne poruszanie palcami. W trosce o stopy warto również zadbać o prawidłową masę ciała oraz odpowiednią aktywność fizyczną. Jakie ćwiczenia pomogą w zachowaniu ich prawidłowej budowy? W ramach kolejnej odsłony cyklu „Środa z Profilaktyką” Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował m.in. zestaw prostych ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie stóp, które z łatwością można wykonać w domu czy podczas krótkiej przerwy w pracy.

Dowiedz się więcej:

Zdrowa stopa - Akademia NFZ

Rozmowa z Małgorzatą Płatek, ortopodologiem 

Wszystkie aktualności