Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

VI Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera pod patronatem Dyrektor MOW NFZ

17-11-2016

Wydarzenie odbędzie się w ramach Międzynarodowego Tygodnia Autyzmu.

W trakcie tegorocznego Przeglądu prezentowane przede wszystkim filmy dokumentalne, m.in. Don Juan Jerzego Śladkowskiego, ubiegłorocznego zdobywcy głównej nagrody na festiwalu IDFA w Amsterdamie w kategorii dokumentu pełnometrażowego. Będzie można odbyć również niezwykłą podróż z  filmem The Horse Boy (Opowieść ojca. Przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu). W hallu kina zostanie pokazana wystawa fotografii autora bloga „Photography & Asperger”. Organizatorzy zapraszają również na spotkania z osobami, które prowadzą blogi na temat Zespołu Aspergera i chcą się podzielić własnym doświadczeniem.

Celem organizowanego przeglądu jest szerzenie wiedzy na temat postrzegania świata przez osoby ze spektrum autyzmu. Ideą organizatorów jest jak najlepsze przygotowanie otoczenia do ich świadomego i wyrozumiałego przyjmowania w różnych okolicznościach społecznych.

Szczegółowy program Przeglądu Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera

Czym  jest autyzm

Z zaburzeniami autystycznymi rodzi się obecnie co setne dziecko na świecie. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Zaburzenia autystyczne tworzą spektrum, co oznacza, że różna może być zarówno ilość, jak i natężenie poszczególnych objawów, od bardzo łagodnych do bardzo poważnych.

Autyzm to niepełnosprawność, z którą ludzie borykają się przez całe życie. Dotyka dzieci na całym świecie niezależnie od płci, rasy i statusu społeczno-ekonomicznego. Stanowi wyzwanie dla długoterminowej opieki zdrowotnej, edukacji, programów szkoleniowych i interwencyjnych.

Nieleczony autyzm może prowadzić do głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. By pomóc osobom dotkniętym tym schorzeniem, potrzebna jest wczesna diagnoza, a potem specjalistyczna terapia.

W Małopolsce działają 3 poradnie realizujące w ramach kontraktu z Małopolskim Oddziałem NFZ świadczenia dla dzieci z autyzmem, oferujące specjalistyczną diagnostykę i leczenie:

  • „Effatha” Ośrodek dla Osób z Autyzmem - Kraków, ul. Zacisze 7, tel. 12 430 13 82
  • Maltański Ośrodek Wczesnej Interwencji -  Kraków, ul. Kasztanowa 4a, tel. 12 424 14 40
  • Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tarnowie - Punkt Wczesnej Interwencji -  Tarnów, ul. Okrężna 4a, tel.  14 626 84 89
Wszystkie aktualności