Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Zmiana miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w powiecie wielickim

Ważne!
30-07-2021

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie informuje, że ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Wieliczce przy ul. Grottgera 30 będzie czynne do 31 lipca br.

Od 1 sierpnia br. pacjenci powiatu wielickiego będą mieć do dyspozycji ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Gdowie (Gdów 402, tel. 12 346 24 05). Realizatorem świadczeń jest OPC Spółka z o.o. sp. k.

Inne najbliższe punkty nocnej i świątecznej pomocy:

  • Scanmed S.A. Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna ul. Adama Bochenka 10, Kraków, tel. 12 385 58 05
  • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna Os. Na Skarpie 66, Kraków, tel. 12 622 95 76, 12 622 95 45
  • Niepołomickie Centrum Medyczne Sp. z o. o. Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna ul. Janusza Korczaka 1, Niepołomice, tel. 12 281 10 05

Przypominamy, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest przedłużeniem świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Pomoc medyczna udzielana jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Dyżurujący lekarz udziela porad:

  • Telefonicznie,
  • w warunkach ambulatoryjnych,
  • w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych).

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Ambulatoria nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Małopolsce

Pomoc medyczna w godzinach wieczornych, w weekendy i święta bez wychodzenia z domu

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu 800 137 200

Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 wieczorem, nocą, w weekendy i święta otrzymasz pomoc medyczną bez wychodzenia z domu.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu działa w tych samych godzinach co ambulatoria nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 8.00 rano kolejnego dnia - po godzinach pracy poradni POZ, oraz w sobotę, niedzielę i święta. TPK obsługuje połączenia w języku polskim oraz po angielsku, rosyjsku i ukraińsku.

Porad medycznych udzielają profesjonalni medycy – pielęgniarki lub położne oraz lekarze. Aby uzyskać pomoc wystarczy mieć telefon i połączyć się z bezpłatnym numerem TPK. Średni czas oczekiwania na połączenie wynosi zaledwie kilkanaście sekund. 

Więcej informacji o TPK

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie

Wszystkie aktualności