Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Małopolski Oddział NFZ finansuje świadczenia odrębnie kontraktowane w następujących zakresach:
Programy lekowe
Programy lekowe stworzone zostały z myślą o chorych, u których leczenie standardowo stosowanymi lekami nie przyniosło spodziewanych efektów terapeutycznych. W ramach programów lekowych finansowane przez Oddziały Wojewódzkie NFZ jest leczenie wybranych jednostek chorobowych określonymi substancjami czynnymi. Wykaz substancji czynnych, nazwy, postacie i dawki leków/środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego je zawierających, a także zakres wskazań objętych refundacją (nr załącznika zawierającego opis programu lekowego) zawiera część B. Leki dostępne w ramach programu lekowego załącznika (PDF) do Obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. W niniejszym załączniku znajdują się również opisy poszczególnych programów lekowych (np. B.1 Leczenie chorych na przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby typu B), które zawierają:
Każdy z opisów posiada również schemat dawkowania leków, badania diagnostyczne wykonywane w programie lekowym (badania do kwalifikacji i w ramach monitorowania terapii).
Obwieszczenie ministra zdrowia, publikowane jest co 3 miesiące w roku począwszy od 1 stycznia 2024 r.
O włączeniu chorego do programu lekowego i zastosowaniu odpowiedniej terapii decyduje lekarz lub – jeżeli opis programy tak zakłada – Zespół Koordynacyjny, do którego wniosek składa lekarz prowadzący na podstawie wykonanych badań kwalifikacyjnych, wskazanych w opisie programu lekowego. Świadczenia obejmujące programy lekowe pacjenci otrzymują bezpłatnie.
Informacje o Zespołach Koordynacyjnych zamieszczono na stronie Centrali NFZ
Informacje o realizatorach poszczególnych programów lekowych (podmiotach leczniczych), zawiera informator o umowach
Najłatwiej znaleźć realizatorów danego programu lekowego wyszukując program po jego nazwie w polu „Nazwa produktu kontraktowanego” lub po Kodzie produktu kontraktowanego z uwzględnieniem faktu iż program B.1 Leczenie chorych na przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby typu B należy wyszukać jako 03.0000.301.02 a program B.101 Leczenie pacjentów z zaburzeniami lipidowymi jako 03.0000.401.02
Chemioterapia polega na podawaniu leków cytostatycznych dobieranych indywidualnie dla każdego pacjenta. Są to substancje działające toksycznie na komórki nowotworowe. Leki te są przypisane do konkretnego nowotworu (wg. klasyfikacji ICD 10) zgodnie z częścią C. Leki, stosowane w ramach chemioterapii w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń oraz we wskazaniu określonym stanem klinicznym załącznika (PDF) do Obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które publikowane jest co 3 miesiące w roku, począwszy od 1 stycznia 2024 r.
Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach chemioterapii, oprócz konkretnych substancji leczniczych stosowanych w leczeniu danego schorzenia, finansuje także substancje czynne o działaniu wspomagającym, świadczenia z zakresu diagnostyki nowotworów oraz świadczenia związane z pobytem pacjenta na oddziale szpitalnym lub w poradni, gdzie podawany/wydawany do domu jest pacjentowi lek w ramach chemioterapii.
Chemioterapia może być realizowana w trzech trybach:
Od 1 marca 2020 r. została udostępniona możliwość realizacji świadczeń (z zastosowaniem fluorouracylu) z wykorzystaniem jednorazowych pomp elastomerowych do terapii infuzyjnej. Ma to na celu poprawę jakości życia pacjentów, poprzez skrócenie okresu hospitalizacji do niezbędnego minimum. Pacjent infuzor otrzymuje bezpłatnie.
Informacje o realizatorach poszczególnych zakresów chemioterapii (podmiotach leczniczych), zawiera informator o umowach.
Najłatwiej znaleźć realizatorów wpisując słowo „chemioterapia” w polu „Nazwa produktu kontraktowanego” i wybrać któryś z wyżej opisanych trzech trybów chemioterapii.
Najłatwiej znaleźć realizatorów wpisując odpowiedni kod produktu kontraktowego dla odpowiednich trybów realizowania chemioterapii: